Wieści z Gimnazjum w Śmiglu
Konkurs na najpiękniejszą kartkę
W piątek, 4 grudnia br. dwanaścioro uczniów uczestniczyło w szkolnym konkursie na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Przez ponad dwie godziny gimnazjaliści wykonywali dowolną techniką prace, spośród których jury wybrało najładniejszą. Uczestnikom konkursu z pewnością nie brakowało pomysłów i twórczej inwencji. Komisja konkursowa w składzie Alicja Przybyłek, Ewelina Świdzińska i Monika Włoch przyznała I miejsce Wiktorii Dolczewskiej, drugie Joannie Markowiak, a trzecie Dobrochnie Szulc.
Zbiórka żywności
Od 7 do 11 grudnia br. Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził zbiórkę żywności. Wolontariuszom udało się zgromadzić prawie 60 kg produktów spożywczych. Wszystkie dary, w tym słodycze zebrane podczas dyskoteki andrzejkowej, uczniowie zanieśli do Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu, który przekaże je potrzebującym rodzinom. Dziękujemy wszystkim członkom społeczności gimnazjum za wsparcie akcji.
Kartka Wiktorii wyróżniona
Prace śmigielskich gimnazjalistów, wykonane pod kierunkiem Alicji Przybyłek, były oceniane w XIX Wielkopolskim Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową 2015, który organizował Dom Kultury w Pleszewie. Spośród ponad 500 nadesłanych kartek w kategorii gimnazjum, jury wyróżniło 13. W tym gronie znalazła się praca uczennicy kl. IIId, Wiktorii Dolczewskiej. Gratulujemy serdecznie trzecioklasistce i życzymy kolejnych sukcesów.
Niech powstańcy pozostaną w naszej historii…
Powstanie wielkopolskie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Zwycięstwo to okupione zostało ponad 2 tys. zabitych i kilkoma tysiącami rannych. Aby o bohaterach powstania pamiętali uczniowie i byli z nich dumni, w holu gimnazjum, z inicjatywy Tomasza Frąckowiaka - nauczyciela wychowania fizycznego pasjonującego się historią regionu, powstała wystawa upamiętniająca przebieg tego zrywu oraz sylwetki jego przywódców. Na wystawie nie zabrakło również wiadomości i fotografii ukazujących działania prowadzone na Ziemi Śmigielskiej. By uczcić pamięć poległych powstańców, uczniowie w piątkowe popołudnie, 18 grudnia br., pod opieką Tomasza Frąckowiaka zapalili znicze na mogiłach śmigielan walczących w powstaniu oraz w miejscach pamięci narodowej.
Świąteczny dzień
Ostatni dzień nauki przed Bożym Narodzeniem nie mógł być zwyczajny. We wtorkowy poranek na szkolnych korytarzach unosił się zapach świerku, pierogów, makiełek i pierników. Niektórzy ze zniecierpliwieniem rozglądali po korytarzach w poszukiwaniu tajemniczej postaci w czerwonym płaszczu. Świąteczna, bożonarodzeniowa atmosfera udzieliła się wszystkim. Najpierw odbyły się krótkie spotkania w salach lekcyjnych, które wypełniły przygotowania do klasowych wieczerzy. Potem członkowie społeczności szkolnej zgromadzili się w auli. Po wręczeniu upominków za akcje prowadzone przez Samorząd Uczniowski, widzowie obejrzeli inscenizację przygotowaną przez gimnazjalistów z klasy II e pod kierunkiem pań: Alicji Przybyłek i Moniki Włoch. Za sprawą młodych aktorów widzowie przekonali się, że w życiu najważniejsze są dary serca i że Boże Narodzenie może być każdego dnia. Między kolejnymi aktami zabrzmiały piękne, świąteczne piosenki, wykonywane przez drugoklasistkę Wiktorię Wielińską oraz trzecioklasistki: Ingę Skrzypczak, Paulę Skrzypczak i Sylwię Kurzawę. Nie zabrakło też życzeń i śpiewu kolęd. Po spektaklu uczniowie i nauczyciele zasiedli do wspólnych wigilii.
Gimnazjum w Śmiglu