fb Wirtualny spacer
16 listopada 2016

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Koncert życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Uczniowie śmigielskiego Gimnazjum 14 października świętowali Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości, która odbyła się w auli, poza członkami społeczności szkolnej uczestniczyli także: Marcin Jurga zastępca Burmistrza Śmigla oraz przedstawiciele Rady Rodziców: Piotr Balcer i Paulina Targosz. Tego dnia nauczyciele Joanna Pawlicka i Tomasz Frąckowiak za swoją pracę odebrali nagrody Burmistrza Śmigla. Dyrektor szkoły Wanda Judek korzystając z okazji podziękowała wszystkim nauczycielom za podejmowany trud oraz dotychczasowe zaangażowanie, jak również wręczyła sześciu nauczycielom nagrodę dyrektora.

W szkole odbył się ponadto koncert życzeń, przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem Piotra Andrynowskiego i Violetty Kozak, adresowany do wszystkich osób obchodzących 14 października swoje święto. Do muzycznych dedykacji uczniowie dołączyli kwiaty jako wyraz wdzięczności za trud włożony w nauczanie i wychowanie.

Spotkanie z Grzegorzem Zengotą

18 października w śmigielskim gimnazjum gościł Grzegorz Zengota, żużlowiec - medalista drużynowych mistrzostw Polski, który od czterech sezonów jeździ w barwach Unii Leszno. Gość odpowiadał na pytania zadawane mu przez gimnazjalistów, a także opowiadał o swoich sukcesach i karierze motocyklowej. W swoich wypowiedziach podkreślał, że w życiu należy mieć marzenia i pasje, które pomagają w osiąganiu wyznaczonych celów oraz, że należy wytrwale pracować przez cały rok. Uczniowie mieli ponadto okazję wziąć udział w konkursie, podczas którego odpowiadali na pytanie przygotowane przez sportowca. Grzegorz Zengota rozdawał także autografy i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Lekcja fizyki na uniwersytecie

Tradycją śmigielskiego gimnazjum są wyjazdy na wykłady otwarte na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 19 października grupa ponad czterdzieściorga uczniów pod opieką nauczycieli uczestniczyła w zajęciach, które poprowadził profesor Tadeusz Jan Jopek.  Gimnazjaliści podczas wykładu poświęconego astronomii dowiedzieli się m.in. jakimi układami odniesienia posługują się obecnie badacze kosmosu. Śmigielanie mogli także poczuć naukową atmosferę i zwiedzić uniwersyteckie sale, w których na co dzień uczą się studenci. Po zajęciach na uniwersytecie przyszedł czas na wizytę w kręgielni.

Trzecioklasiści w muzeum

Uczniowie klas trzecich pod opieką nauczycieli historii 26 i 28 października pojechali do kościańskiego Muzeum Regionalnego. Obejrzeli w nim wystawę poświęconą strajkowi dzieci przeciwko germanizacji w szkołach na terenie ziemi kościańskiej i uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali m.in. jakie represje spadały na dzieci oraz ich rodziny za odmowę nauki w języku niemieckim. Gimnazjaliści ponadto podziwiali multimedialną makietę przedstawiającą królewskie miasto Kościan wraz z przyległościami z początku XVII wieku.             

 

Warsztaty wolontariuszy

Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w warsztatach „Baila Conmigo - zatańcz ze mną!". Podczas zajęć młodzież zapoznała się ze specyfiką niepełnosprawności w nieszablonowy i innowacyjny sposób: poznała alternatywne formy komunikacji (MAKATON, elementy języka migowego, piktogramy szwedzkie, gesty naturalne), którymi na co dzień posługują się osoby niemówiące. Warsztaty zorganizowano we współpracy z Fundacją „Śródka” z Poznania.


Na Niepodległej cześć niech płynie pieśń

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 8 listopada w gimnazjum odbył się konkurs piosenki patriotycznej, który przygotowała klasa IIIe pod opieką nauczycielki: Alicji Przybyłek. Podczas występów w auli członkowie społeczności szkolnej usłyszeli piosenki mówiące o walce Polaków o wolność i niepodległość, utwory, które stanowiły wsparcie dla walczących w I wojnie światowej lub pisane były „ku pokrzepieniu serc”. Najlepiej zaprezentowała się klasa IIIb. Drugie miejsce zdobyli przedstawiciele 1b, a trzecie reprezentanci 1c.                         

Gimnazjum w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych