fb Wirtualny spacer
14 czerwca 2016

Wieści z Zespołu Szkół w Czaczu

Szkolny Ekspert Przyrodniczy

Po raz pierwszy w Zespole Szkół w Czaczu zorganizowano konkurs „Szkolny Ekspert Przyrodniczy”. Zmagania odbyły się w kategorii klas IV–VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Ekspertami przyrodniczymi zostali: Jagoda Skoracka z klasy Va w kategorii szkoła podstawowa i Adrian Perek z klasy IIIag w kategorii gimnazjum.

Kolejny sukces klasy Ib

Uczniowie kl. Ib szkoły podstawowej 11 maja uczestniczyli w Powiatowych Zawodach Sportowych - gry i zabawy klas I-III w Racocie, gdzie reprezentowali gminę Śmigiel. Podczas wspaniałej zabawy, jaką zgotowali im organizatorzy zawodów, wywalczyli III miejsce i wrócili z brązowymi medalami.

 

Niecodzienna lekcja przyrody – poznajemy przyrządy meteorologiczne w terenie

W poniedziałek 9 maja uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Lesznie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z pracą meteorologa oraz mieli okazję na żywo zobaczyć przyrządy, którymi meteorolog dokonuje pomiarów pogody. Były to m.in. heliograf, termometr minimalny i maksymalny, deszczomierz, pluwiograf, widzialnościomierz, laserowy miernik podstawy chmur.

Wyróżnienie w konkursie "Palić nie palić - oto jest pytanie''

27 kwietnia 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Kościanie odbyło się podsumowanie szesnastej edycji powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów klas V „Palić nie palić – oto jest pytanie”. Komisja nagrodziła 3 prace oraz przyznała 2 wyróżnienia. W gronie uczniów z wyróżnieniem znalazła się uczennica z Czacza Joanna Stryjakowska.

III Szkolne Mistrzostwa w LA

W sobotę, 23 kwietnia 2016 r. w szkole obchodzono święto sportu, w ramach którego po raz trzeci zostały zorganizowane Mistrzostwa Szkoły w Lekkiej Atletyce. Do rywalizacji stanęło ok. 100 zawodników szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy mogli zmierzyć się w takich konkurencjach jak: bieg na 60 m, bieg na 1 okrążenie, skok w dal, bieg na 400 m, 800 m, 1000 m, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, biegi sztafetowe. Na zakończenie najlepsi sportowcy otrzymali medale ufundowane przez Radę Rodziców.

Nowa przewodnicząca SU

25 maja odbyły się w szkole wybory na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Wygrała Julia Drozdek.

Umiem pomagać, potrafię ratować życie

Drużyna gimnazjalistów z Czacza wzięła udział w mistrzostwach Wielkopolski w udzielaniu pierwszej pomocy „Umiem pomagać, potrafię ratować życie”. Impreza odbyła się w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie. Zameldowało się tam 13 zespołów, które od rana zmierzyły się z różnymi wypadkami pozorowanymi przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wachlarz zadań był bardzo szeroki i obejmował m.in. wypadek samochodowy, ugodzenie nożem, otwarte złamanie, zesłabnięcie, padaczkę, amputację kończyny, zakrztuszenie. Zespołowi z Czacza nie udało się stanąć na podium, ale uczniowie czują się wygrani bo wzbogacili swoją wiedzę i zdobyli nowe doświadczenia.

Gminny Konkurs Matematyczny

W Szkole Podstawowej w Czaczu odbył się finał Gminnego Konkursu Matematycznego pod patronatem Burmistrza Śmigla. Do czackiej szkoły przybyły dzieci z wszystkich placówek gminy. W zmaganiach uczestniczyło 13 uczniów klasy trzeciej i 15 uczniów klasy drugiej. Należało rozwiązać pięć zadań tekstowych. Mistrzami matematyki zostali:
Anna Nowak kl.III  SP Śmigiel
Wojciech Zimniak kl II Śmigiel
Martyna Żurek kl II  SP Stara Przysieka Druga
Mariola Izydorczyk kl II SP Stare Bojanowo
Klaudia Klaba  kl II SP Stare Bojanowo
Nadia Janicka kl II SP Bronikowo
Wiktor Skrzypczak kl II SP Śmigiel
Lena Domagała kl II SP Śmigiel
Mistrzom  gratulujemy!

Wycieczka przedszkolaków

31 maja 2016 r. dwie najmłodsze grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę do Kościana do Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji. Dzieci na miejscu poznały na czym polega praca strażaka oraz policjanta. Każdy przedszkolak miał okazję przymierzyć hełm, zasiąść w wozie strażackim oraz puścić wodę z węża strażackiego. Z kolei na Komendzie Powiatowej Policji przedszkolaki zobaczyły na własne oczy jak wygląda areszt, w którym została na chwilę, ku uciesze dzieci, zamknięta pani wychowawczyni - Jowita Kapska. Wszyscy skorzystali też z okazji i zasiedli na motorze policyjnym oraz wypróbowali tylne siedzenia radiowozu. Dzieci otrzymały „Dziecięcy Kodeks Drogowy”.

XX Szkolna Olimpiada Sportowa

1 czerwca 2016 r. w szkole odbyła się XX Szkolna Olimpiada Sportowa klas I-III. Jej uczestnicy musieli zdecydować wcześniej w jakiej dyscyplinie wezmą udział. Do wyboru były: rzuty do celu, rzut piłką lekarską, skoki przez skakankę, skok w dal, bieg na 40m oraz bieg przełajowy. Każdy uczestnik mógł wystartować w 4 konkurencjach. Ze względu na padający deszcz część dyscyplin została rozegrana na sali. Po walce wyłoniono najlepszych sportowców.

Niecodzienna lekcja matematyki

2 czerwca 2016 roku w szkole uczniowie klasy IVa mieli okazję gościć rodziców na lekcji matematyki prowadzonej przez panią Milenę Jagodzińską. Temat lekcji brzmiał ”Obliczamy pole boiska szkolnego”. Podczas zajęć klasa wyszła do parku, gdzie realizowała temat w praktyce. Uczniowie mierzyli długość i szerokość boisk przyniesionymi miarami. Następnie zapisywali wymiary w postaci wyrażeń dwumianowanych i ułamków dziesiętnych używając jednostki długości metr oraz obliczali pole i obwód prostokąta.

Szkolne Święto Czytania

8 czerwca uczniowie obchodzili szkolne święto czytania. Na każdej lekcji w szkole podstawowej nauczyciele czytali w klasach przez 10 minut książkę. Każda klasa wybrała swoją publikację. Podsumowanie akcji głośnego czytania oraz podsumowanie projektu „Czytam sobie” odbyło się w bibliotece. Zaproszony gość - Łukasz Filipowicz przeczytał uczestnikom fragment książki "Babcia Rabuś". Wszyscy wzięli też dział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Wspólna fotografia czytających uczniów została przekazana dla czasopisma „Biblioteka w szkole”.

Festyn rodzinny w Czaczu

W niedzielę 12 maja w parku przyszkolnym odbył się kolejny Festyn Rodzinny, którego organizatorem była Rada Rodziców

przy Zespole Szkół w Czaczu oraz społeczność szkolna. Partnerami imprezy był:

- Stowarzyszenie „Nowe Życie”

- Stowarzyszenie „Aktywni dla Dzieci”

- Rady Sołeckie wsi: Czacz, Karśnice, Białcz Nowy, Białcz Stary, Glińsko.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim partnerom, sponsorom, rodzicom, nauczycielom oraz  pozostałym pracownikom  i uczniom za pomoc w przygotowaniu tegorocznego festynu.

Szczególne podziękowania kierują pod adresem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaczu oraz Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, które swoimi pokazami uatrakcyjniły festyn.

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych