fb Wirtualny spacer
14 czerwca 2018

Wieści z Zespołu Szkół w Czaczu

Dzień Dziecka w przedszkolu

30 maja w przedszkolu w Czaczu świętowano Dzień Dziecka. Wszyscy wybrali się do Karśnic na boisko sportowe, aby wziąć udział w przedszkolnych zawodach sportowych. Po przygotowaniu herbów i haseł przez poszczególne grupy złożone zostało przyrzeczenie o przestrzeganiu zasad fair play podczas rozgrywek. Każdy uczestnik zawodów mógł wykazać się pomysłowością, sprytem, szybkością oraz zwinnością podczas wykonywania poszczególnych zadań. Walka była zacięta, ale uczciwa. W grupach młodszych zwycięzcami zostały dzielne ”Żabki”, natomiast wśród dzieci starszych wygrała grupa „Motylków”.

IV Mistrzostwa Szkoły w LA

W sobotę 19 maja w szkole uczniowie obchodzili Dzień Sportu. Drużyny ze szkoły podstawowej i gimnazjum rywalizowały o tytuł najbardziej usportowionego zespołu klasowego szkoły. Sędzią głównym był nauczyciel w-f Marek Sowa, który objaśnił wszystkim konkurencje. Na starcie stanęły 6-osobowe drużyny składające się z 3 chłopców i 3 dziewcząt z danej klasy. Konkurencje były przemyślane, bezpieczne i widowiskowe. Uczestnicy wzięli udział w biegu wahadłowym na 50m, dodawanych rzutach piłką lekarską, skokach w dal, biegu z przeszkodami, biegu sztafetowym i teście wiedzy z lekkiej atletyki. Ostatecznie I miejsce w gimnazjum zajęła kl. IIa. W rywalizacji szkoły podstawowej I miejsce zajęła kl. VIa.

Gminny Konkurs Ortograficzny

W szkole 24 maja 2018 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III szkoły podstawowej pod patronatem Burmistrza Śmigla. W konkursie wzięło udział 6 uczniów klas II i 14 uczniów klas III szkół podstawowych z gminy Śmigiel. Tekst dyktanda został opracowany przez pracownika Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie. Komisja konkursowa, po sprawdzeniu prac, przyznała w klasie II tytuł laureata Kacprowi Marcinkowskiemu i Aleksandrowi Frąckowiakowi ze Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu, w klasie III tytuł „Mistrza Ortografii” otrzymała Anna Stróżyńska ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej, natomiast laureatkami zostały Aleksandra Dłużak ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej oraz Magdalena Lasocka z Zespołu Szkół w Starym Bojanowie.

Drzwi otwarte w przedszkolu

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w sobotę 19 maja. Przedszkole tego dnia mogły odwiedzić wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami, które już niedługo rozpoczną przedszkolną przygodę. Podczas wizyty maluchy poznały kadrę oraz zwiedziły budynek przedszkola. Dzieci zjadły też śniadanie w przedszkolnej stołówce.

Sukces przedszkolaków

22 maja dzieci z grupy "Jeżyków” i "Motylków” pod opieką Jolanty  Krysman i Jagoda Frąckowiak reprezentowały gminę Śmigiel w Powiatowym Konkursie "Bezpieczny Przedszkolak” w Starych Oborzyskach. W rywalizacji wzięło udział 6 przedszkoli z całego powiatu. Konkurencje polegały na prezentacji przedszkola, wykonaniu pracy plastycznej na temat bezpieczeństwa oraz zawodach sportowych.  Przedszkolaki spisały się na medal - zajęły I miejsce.

Największa lekcja matematyki na świecie!

Uczniowie szkoły w Czaczu, 15 maja wzięli udział w biciu rekordu Guinessa uczestnicząc w największej lekcji matematyki. Wydarzenie odbyło się na stadionie żużlowym im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Na trybunach zasiedli uczniowie ze szkół Leszna i regionu. Temat niezwykłej lekcji brzmiał:  „Magia, czy matematyka”. Po dzwonku rozpoczynającym lekcję, uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami dotyczącymi kwadratów magicznych. Wspólnie zadania rozwiązywało 4635 osób. A jak to zwykle bywa w szkole, po 45 minutach rozległ się dzwonek kończący fascynującą lekcję. I udało się, rekord - największa lekcja matematyki należy do Polski! Oficjalne przyznanie tytułu nastąpi za trzy miesiące.

Gminne złotka

W środę 9 maja drużyna dziewcząt z kl.VII, IIg i IIIg wzięła udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej na Orliku w Śmiglu. Do rywalizacji stanęły 4 drużyny: ze Starego Bojanowa, Śmigla, Starej Przysieki Drugiej i Czacza. Dziewczęta rozegrały trzy mecze, w tym dwa wygrały i jeden zremisowały. W tym dniu było bardzo gorąco, ale zawodniczki wygrały walkę z pogodą i z przeciwnikiem, który okazał się wymagający. Mecze rozegrane były na wysokim poziomie, tym bardziej cieszy wygrana zespołu. Dziewczyny zagrały w składzie: J.Donaj, J.Andrzejewska, W. Buśko, M. Majorczyk, W. Michalska, K. Bartkowiak, D. Kostrzewska, K. Skoracka, M. Błażejewska. Następny etap rozgrywek odbędzie się w Kościanie 11 maja.

Sprawni jak mundurowi

W środę 25 kwietnia szkoła w Czaczu po raz drugi wzięła udział w konkursie organizowanym przez ZSP w Nietążkowie „Sprawni jak mundurowi”. Dziewczęta i chłopcy mieli do pokonania tor przeszkód, strzelanie z wiatrówki, rozwinięcie pożarnicze, przeniesienie rannego, rzut granatem do celu i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. W tym roku do rywalizacji stanęły 4 drużyny dziewcząt i 4 drużyny chłopców. Chłopcy zajęli II miejsce, a dziewczęta III miejsce. Różnice w punktach były minimalne. Konkurs był sprawdzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu sprawności i pierwszej pomocy. Szkołę reprezentowali: Marianna Grzelczyk, Agata Kobiałka, Aleksandra Węgierska, Kacper Wieczorek, Mikołaj Bielawski, Tobiasz Majchrzak i Jakub Żurawski.

ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych