fb Wirtualny spacer
15 kwietnia 2016

Wieści ze szkoły w Czaczu

Pływanie - moje nowe hobby

Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej biorą udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać 2016". Program dofinansowany został ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Burmistrza Śmigla. Uczniowie raz w tygodniu wraz z opiekunami wyjeżdżają na basen do Kościana, gdzie pod okiem dwóch instruktorów pływania oswajają się z wodą oraz uczą podstawowych ruchów napędowych w środowisku wodnym.

 

Sukces siatkarski chłopaków z gimnazjum

Drużyna chłopców z gimnazjum w Czaczu 18 marca 2016 r. w składzie: Krystian Majorczyk - kapitan, Szymon Pelec, Wojciech Kubowicz, Wiktor Bielawski, Patryk Starkbauer, Sebastian Donaj, Adrian Gbiorczyk, Norbert Kostrzewski, Adrian Perek, Robert Biały, Kamil Kobiałka pod okiem trenera Marka Sowy, reprezentowała czacką szkołę i jednocześnie powiat kościański w Rejonowych Zawodach Siatkówki Gimnazjum Chłopców w Gostyniu. Turniej rozgrywany był w systemie gry każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Drużyna, ostatecznie zajęła w turnieju III miejsce. Na najwyższym podium stanęła drużyna z Gimnazjum nr 9 w Lesznie, zaś drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Gostyniu.

Głośno czytamy w bibliotece szkolnej

Już od dwóch miesięcy, codziennie na pierwszej dużej przerwie, w szkolnej bibliotece odbywa się czytanie książek dla publiczności. W lektorów wcielili się zarówno nauczyciele: Renata Stachowska, Łukasz Filipowicz, Mateusz Kuśnierczak, Maria Szudra, Andrzej Dudziak, Violetta Michalczak, Marlena Nadobnik, jak i uczniowie: Daria Kupka, Agnieszka Chomska, Daria Nyczka, Kamil Biały, Maja Ratajczak, Łukasz Stryjakowski, Wiktoria Kasińska, Marzena Jankowska, Martyna Korzeniewska, Anna Banaszczak, Agnieszka Strużyńska, Piotr Nowak, Jakub Nijaki. W spisie przeczytanych książek znalazły się następujące pozycje: „Kret sam na scenie” autorstwa Nilssona Ulfa, „Tajemnica diamentów”,Tajemnica urodzin” oraz „Tajemnica zwierząt” autorstwa Widmarka Martina, „Dzieciaki świata” oraz „Zwierzaki świata” Martyny Wojciechowskiej, jak również „Balsam dla Duszy” do czytania z dzieckiem.

 

Udział w wykładzie „Chrzest Polski 966 w świetle najnowszych badań”

Uczniowie szkoły w Czaczu uczestniczyli w wykładzie historycznym autorstwa Piotra Filipowicza dotyczącym 1050 rocznicy chrztu Polski, który odbył się 6 kwietnia 2016 r. w Centrum Kultury w Śmiglu. Tematem przewodnim był aktualny stan badań dotyczących chrztu Polski.

 

Wolontariat z klasą

Szkoła w Czaczu wstąpiła do dwóch innowacyjnych programów edukacyjnych realizowanych przez Stowarzyszenie CREO:

1)      WIELKODUCH - skierowanego do szkół podstawowych

2)      WOLONTARIAT Z KLASĄ - skierowanego do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Założeniem obu programów jest praktyczne zapoznanie dzieci i młodzieży z tematyką wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie ich do pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących. W ramach programu młodzież zostanie uwrażliwiona na potrzeby osób starszych oraz niepełnosprawnych. Odbędą się ćwiczenia na symulatorze starości oraz wózku inwalidzkim po to, aby zwrócić uwagę młodych ludzi na przeszkody, z jakimi borykają się na co dzień osoby starsze oraz niepełnosprawne. Uczniowie podejmą inicjatywy zmierzające do zmiany swojego otoczenia na lepsze.

W wiejskim gospodarstwie

Grupa 3 i 4-latków „Biedronki” 5 kwietnia wybrała się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego państwa Dudziaków w Czaczu. Celem odwiedzin było poznanie hodowli zwierząt gospodarskich, pracy rolnika, kształcenie postawy szacunku dla ludzi i przyrody, rozwijanie pożądanych postaw, takich jak: pracowitość, opiekuńczość i troskliwość. Ogromną niespodzianką dla dzieci było zobaczenie małych prosiąt. Chętne i odważne przedszkolaki mogły dotknąć, pogłaskać i dowiedzieć się wszystkiego o malutkich świnkach. Gospodarz odpowiadał na pytania, które zadawały dzieci. „Biedronki” zobaczyły również króliki, krowy i cielaki. Atrakcją była także możliwość zobaczenia ciągnika z bliska.

 

Szkolny Mistrz Matematyki

Uczniowie czackiej szkoły 14 marca obchodzili „Dzień liczby Pi”. Przedstawiciele klas IV–VI szkoły podstawowej i I–III gimnazjum w zespołach dwuosobowych sprawdzali swoją wiedzę na temat liczby Pi. W szkole podstawowej najlepsza okazała się klasa IVb, którą reprezentowali Sylwia Trafas i Zachariasz Piątek. W gimnazjum zwyciężyła klasa IIIb, której przedstawicielami były: Weronika Domagała i Sara Drozdek. Każdy z zespołów wywalczył dla swojej klasy certyfikat dnia bez pytania. Dwanaścioro uczniów rywalizowało również w konkursie matematycznym rozgrywanym w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczestnicy walczyli o tytuł „Mistrz matematyki na rok szkolny 2015/2016”. W konkursie mogli brać udział tylko uczniowie nominowani przez nauczycieli matematyki. Do konkursu zostało nominowanych po pięcioro uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz ubiegłoroczni „Szkolni Mistrzowie Matematyki”, którzy bronili swojego tytułu. Przypomnijmy, że tytuł „Mistrz Matematyki na rok szkolny 2014/2015” uzyskali: Daniel Skoracki w szkole podstawowej i Jakub Skoracki w gimnazjum. Tytuł „Mistrza Matematyki na rok szkolny 2015/2016” obronił Daniel Skoracki, obecnie uczeń klasy Ia gimnazjum. W szkole podstawowej tytuł ten uzyskał Mateusz Frąckowiak z klasy VIa.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych