Wieści ze szkoły w Czaczu
Pływanie - moje nowe hobby
Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej biorą udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać 2016". Program dofinansowany został ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Burmistrza Śmigla. Uczniowie raz w tygodniu wraz z opiekunami wyjeżdżają na basen do Kościana, gdzie pod okiem dwóch instruktorów pływania oswajają się z wodą oraz uczą podstawowych ruchów napędowych w środowisku wodnym.
Sukces siatkarski chłopaków z gimnazjum
Drużyna chłopców z gimnazjum w Czaczu 18 marca 2016 r. w składzie: Krystian Majorczyk - kapitan, Szymon Pelec, Wojciech Kubowicz, Wiktor Bielawski, Patryk Starkbauer, Sebastian Donaj, Adrian Gbiorczyk, Norbert Kostrzewski, Adrian Perek, Robert Biały, Kamil Kobiałka pod okiem trenera Marka Sowy, reprezentowała czacką szkołę i jednocześnie powiat kościański w Rejonowych Zawodach Siatkówki Gimnazjum Chłopców w Gostyniu. Turniej rozgrywany był w systemie gry każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Drużyna, ostatecznie zajęła w turnieju III miejsce. Na najwyższym podium stanęła drużyna z Gimnazjum nr 9 w Lesznie, zaś drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Gostyniu.
Głośno czytamy w bibliotece szkolnej
Już od dwóch miesięcy, codziennie na pierwszej dużej przerwie, w szkolnej bibliotece odbywa się czytanie książek dla publiczności. W lektorów wcielili się zarówno nauczyciele: Renata Stachowska, Łukasz Filipowicz, Mateusz Kuśnierczak, Maria Szudra, Andrzej Dudziak, Violetta Michalczak, Marlena Nadobnik, jak i uczniowie: Daria Kupka, Agnieszka Chomska, Daria Nyczka, Kamil Biały, Maja Ratajczak, Łukasz Stryjakowski, Wiktoria Kasińska, Marzena Jankowska, Martyna Korzeniewska, Anna Banaszczak, Agnieszka Strużyńska, Piotr Nowak, Jakub Nijaki. W spisie przeczytanych książek znalazły się następujące pozycje: „Kret sam na scenie” autorstwa Nilssona Ulfa, „Tajemnica diamentów”, „Tajemnica urodzin” oraz „Tajemnica zwierząt” autorstwa Widmarka Martina, „Dzieciaki świata” oraz „Zwierzaki świata” Martyny Wojciechowskiej, jak również „Balsam dla Duszy” do czytania z dzieckiem.
Udział w wykładzie „Chrzest Polski 966 w świetle najnowszych badań”
Uczniowie szkoły w Czaczu uczestniczyli w wykładzie historycznym autorstwa Piotra Filipowicza dotyczącym 1050 rocznicy chrztu Polski, który odbył się 6 kwietnia 2016 r. w Centrum Kultury w Śmiglu. Tematem przewodnim był aktualny stan badań dotyczących chrztu Polski.
Wolontariat z klasą
Szkoła w Czaczu wstąpiła do dwóch innowacyjnych programów edukacyjnych realizowanych przez Stowarzyszenie CREO:
1) WIELKODUCH - skierowanego do szkół podstawowych
2) WOLONTARIAT Z KLASĄ - skierowanego do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
Założeniem obu programów jest praktyczne zapoznanie dzieci i młodzieży z tematyką wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie ich do pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących. W ramach programu młodzież zostanie uwrażliwiona na potrzeby osób starszych oraz niepełnosprawnych. Odbędą się ćwiczenia na symulatorze starości oraz wózku inwalidzkim po to, aby zwrócić uwagę młodych ludzi na przeszkody, z jakimi borykają się na co dzień osoby starsze oraz niepełnosprawne. Uczniowie podejmą inicjatywy zmierzające do zmiany swojego otoczenia na lepsze.
W wiejskim gospodarstwie
Grupa 3 i 4-latków „Biedronki” 5 kwietnia wybrała się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego państwa Dudziaków w Czaczu. Celem odwiedzin było poznanie hodowli zwierząt gospodarskich, pracy rolnika, kształcenie postawy szacunku dla ludzi i przyrody, rozwijanie pożądanych postaw, takich jak: pracowitość, opiekuńczość i troskliwość. Ogromną niespodzianką dla dzieci było zobaczenie małych prosiąt. Chętne i odważne przedszkolaki mogły dotknąć, pogłaskać i dowiedzieć się wszystkiego o malutkich świnkach. Gospodarz odpowiadał na pytania, które zadawały dzieci. „Biedronki” zobaczyły również króliki, krowy i cielaki. Atrakcją była także możliwość zobaczenia ciągnika z bliska.
Szkolny Mistrz Matematyki
Uczniowie czackiej szkoły 14 marca obchodzili „Dzień liczby Pi”. Przedstawiciele klas IV–VI szkoły podstawowej i I–III gimnazjum w zespołach dwuosobowych sprawdzali swoją wiedzę na temat liczby Pi. W szkole podstawowej najlepsza okazała się klasa IVb, którą reprezentowali Sylwia Trafas i Zachariasz Piątek. W gimnazjum zwyciężyła klasa IIIb, której przedstawicielami były: Weronika Domagała i Sara Drozdek. Każdy z zespołów wywalczył dla swojej klasy certyfikat dnia bez pytania. Dwanaścioro uczniów rywalizowało również w konkursie matematycznym rozgrywanym w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczestnicy walczyli o tytuł „Mistrz matematyki na rok szkolny 2015/2016”. W konkursie mogli brać udział tylko uczniowie nominowani przez nauczycieli matematyki. Do konkursu zostało nominowanych po pięcioro uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz ubiegłoroczni „Szkolni Mistrzowie Matematyki”, którzy bronili swojego tytułu. Przypomnijmy, że tytuł „Mistrz Matematyki na rok szkolny 2014/2015” uzyskali: Daniel Skoracki w szkole podstawowej i Jakub Skoracki w gimnazjum. Tytuł „Mistrza Matematyki na rok szkolny 2015/2016” obronił Daniel Skoracki, obecnie uczeń klasy Ia gimnazjum. W szkole podstawowej tytuł ten uzyskał Mateusz Frąckowiak z klasy VIa.