fb Wirtualny spacer
25 lipca 2017

Wycieczka chóru Harmonia

W dniach od 10 do 13 lipca członkowie oraz przyjaciele Towarzystwa Śpiewu „Harmonia” uczestniczyli w wycieczce.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali Szczecin, gdzie zobaczyli m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Plac Solidarności, Filharmonię, basztę Siedmiu Płaszczy, monumentalny gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Cmentarz Centralny a także renesansowe kamienice i ratusz na Starym Rynku. Po południu odbyli rejs po Odrze i krótki spacer wśród 99 gatunków róż w Ogrodzie Różanym.

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Świnoujścia. Po wejściu na najwyższą latarnie morską nad Bałtykiem podziwiali panoramę miasta, a szczególnie świnoujską twierdzę – Fort Zachodni.

Następnie uczestnicy wycieczki wybrali się do niemieckiej części wybrzeża Bałtyku – do miejscowości Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. W Niemczech zobaczyli m.in. najdłuższe molo oraz piękną architekturę uzdrowiskową.

Późnym popołudniem dotarli na Wystę Wolin, gdzie zobaczyli Jezioro Turkusowe i spacerowali po Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Zachód słońca nad brzegiem morza podziwiali z kolei w Ustroniu Morskim.

Głównym punktem wyjazdu był rejs statkiem na wyspę Borhholm, skąd później rozpoczęli wycieczkę autokarową po najpiękniejszych zakątkach wyspy. Zobaczyli m.in. wschodnie, skaliste wybrzeże – Arsdale, Svaneke i Listed, a następnie zatrzymali się w Gudhjem – urokliwym miasteczku, położonym na zboczu wzgórza Bokul. W Hammershus podziwiali największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku, a w Nyker owiany legendą Templariuszy zabytkowy kościół. Duże wrażenie zrobił na nich kompleks leśny Alindingen i Aakirkeby – dawna stolica wyspy.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki dotarli do Bydgoszczy, gdzie zwiedzili m.in. Stary Rynek ,Katedrę pw. Św. Marcina i Mikołaja, Wyspę Młyńską, Wenecję Bydgoską czy szachulcowe spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Z mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego podziwiali panoramę miasta i modernistyczny budynek opery.

W drodze powrotnej przeszli przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, tzw. „Bramę Rybę” na Polach Lednickich i zatrzymali się przy grobie ojca Jana Góry.

Jako, że była to wycieczka Towarzystwa Śpiewu, czas spędzony w autokarze umilany był wspólnym śpiewem przy akompaniamencie dyrygenta Piotra Majera, grającego na akordeonie.

Tekst i zdjęcia: B. Ławniczak

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych