fb Wirtualny spacer
28 maja 2015

Wydarzenia w Zespole Szkół w Czaczu

Umiem pomagać, potrafię ratować życie

Drużyna gimnazjalistów w składzie: Aleksandra Wojciechowska, Joanna Maślak, Karolina Stachowiak, Krystian Biały, Daniel Ludwiczak i Daniel Stępczak wraz z opiekunem Magdaleną Sową wzięła udział w Mistrzostwach Wielkopolski w udzielaniu pierwszej pomocy „Umiem pomagać, potrafię ratować życie”. Zawody odbyły się w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie.

Do konkurencji przystąpiło 27 zespołów, które musiały zmierzyć się z wypadkami pozorowanymi przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wachlarz zadań był bardzo szeroki i obejmował m.in. wypadek samochodowy, ugodzenie nożem, otwarte złamanie, zesłabnięcie, padaczkę, zakrztuszenie. Nie brakowało także zadań sprawnościowych. Każda grupa była obserwowana i oceniana. Na tej podstawie wybrano 15 najlepszych zespołów, które walczyły następnego dnia o  zwycięstwo. Ogłoszenie wyników nastąpiło po wykonaniu przez każdą drużynę 15 zadań, a za każde zadanie drużyna otrzymywała 100 punktów. Prace były bardzo trudne i odbywały się w różnych miejscach m.in. w sklepie, w Urzędzie Miejskim, na Orliku i parkingu. Drużynie z Czacza nie udało się stanąć na podium, ale jak zauważył dyrektor gimnazjum - wszyscy, którzy wzięli udział w mistrzostwach są wygranymi, tak więc drużyna z Czacza czuje się zwycięzcą,  bo wzbogaciła swoją wiedzę i zdobyła nowe doświadczenia.

„Kotki” poznawały zawody

W minionym tygodniu przedszkolna grupa „Kotki”, w ramach zajęć poznawała zawody, m.in. na czym polega praca sprzedawcy, policjanta i fryzjera. Dzieci, 14 maja odwiedził policjant, który przedstawił prezentację multimedialną „Bezpieczny przedszkolak”. Przypomniał dzieciom o numerach alarmowych, przybliżył zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, zasady sygnalizacji świetlnej, mówił także o bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach zabaw dzieci.
W kolejnym dniu „Kotki” wybrały się na wycieczkę do sklepu. Dzieci zapoznały się z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu, a także poznały handlowe terminy: klient, sprzedawca, lada sklepowa, kasa. Ponadto zwrócono im uwagę na sposób robienia zakupów, rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie oraz obserwowały pracę sprzedawcy. Na zakończenie mali klienci zrobili zakupy, zapłacili, podziękowali i pożegnali się z panią ekspedientką. Grupa w ramach zajęć odwiedziła także salon fryzjerski. Przedszkolaki miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki, a także zapoznać się z wyposażeniem salonu fryzjerskiego. Fryzjerka zaproponowała dzieciom zrobienie nowych fryzur, na co dzieci chętnie przystały. Zawody prezentowali rodzice przedszkolaków.

Laureaci konkursu „Czy baterie są jak bakterie”

Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju z siedzibą w Warszawie. Zadanie polegało na przygotowaniu pracy rysunkowej pt. „Jak właściwie postępować z zużytymi bateriami”. Uczniowie wykonali 45 prac. Są wśród nich laureaci konkursu ogólnopolskiego.
I miejsce zajął Daniel Skoracki. Nagrodą dla Daniela była kamera cyfrowa o wartości 600 zł.
II miejsce zajęli:  Mirella Majorczyk i Norbert Kostrzewski. Nagrodami dla nich były teleskopy o wartości 400 zł.

III miejsce zajęła Kaja Skoracka, która otrzymała mikroskop o wartości 300 zł.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 20 maja w Domu Wiejskim w Czaczu. Tak duża liczba laureatów ze szkoły spowodowała, że placówka w Czaczu znalazła się w gronie 5 najlepszych szkół  i w nagrodę otrzymała tablicę multimedialną wraz z programem do przyrody.

30 marca odbył się happening, podczas którego  uczniowie zaprezentowali hasła propagujące właściwe postępowanie z bateriami.

Wojewódzki Konkurs - Obieżyświat

W Collegium Geographicum UAM w Poznaniu odbyły się zawody finałowe VIII edycji konkursu Obieżyświat pt. „Piękna nasza Polska cała”. Szkołę w etapie wojewódzkim reprezentowali Krystian Biały i Krystian Majorczyk. Do konkursu przystąpiło 671 uczniów z 59 gimnazjów Województwa Wielkopolskiego, zaś do finału przystąpili uczniowie z 32 szkół. Za przygotowanie merytoryczne odpowiedzialna była Pracownia Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej WNGiG, która sprawuje także patronat nad całym konkursem.  Mimo, że uczniowie z Czacza nie zostali laureatami mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach: „Śladami pacyficznych wypraw Jamesa Cooka”  oraz „Strategiach nauczania poprzez dociekanie naukowe w toku pozalekcyjnych zajęć Kółka Przyrodniczego”.

Ponadto uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi, gdzie zobaczyli największy meteoryt Morasko oraz Lapidarium.

XII Gminny Konkurs Matematyczny

Uczniowie Marianna Han z klasy 6b i Daniel Skoracki z klasy 6a reprezentowali czacką szkołę w XII Gminnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych Gminy Śmigiel, który odbył się w 24 kwietnia w Starym Bojanowie. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami z zakresu ułamków,  procentów i geometrii. W  klasyfikacji indywidualnej trzecie miejsce zajął Daniel Skoracki.

Klasa IIIa Mistrzem Gminy Śmigiel!

12 maja odbyły się Mistrzostwa Gminy Śmigiel w Grach i Zabawach klas I-III. Mistrzostwa odbyły się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Śmiglu. Ze szkoły w Czaczu wzięły w nich udział klasy: Ia, IIb i IIIa, które  zostały zakwalifikowane do udziału w mistrzostwach w ramach rozgrywek  międzyklasowych. Uczestniczyło w nich pięć szkół z gminy. Po bardzo zaciętej walce wszystkie drużyny ze szkoły w Czaczu wróciły z medalami. Klasa Ia i IIb zajęła miejsce trzecie, zaś klasa IIIa wygrała mistrzostwa zdobywając I miejsce.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych