Z cyklu: O ulicach słów kilka ciąg dalszy - ul. Stanisława Kędzierskiego
Aby dojść do ulicy Stanisława Kędzierskiego w Śmiglu musimy najpierw dotrzeć do ulicy Powstańców Wielkopolskich. Nie jest to przypadek ponieważ ulice te otrzymały swoją nazwę w tym samym czasie, tj. w 1967 r., a Stanisław Kędzierski oddał życie w Powstaniu Wielkopolskim.
Artykuł poświęcony ulicy imienia Kędzierskiego ukazał się w nr 4 Witryny Śmigielskiej z 1991 r. Jego autorem jest Hubert Zbierski. Z jego też archiwalnych zbiorów pochodzi zdjęcie Stanisława Kędzierskiego z ojcem podczas wizyty w Berlinie. Poniżej treść artykułu:
Stanisław Franciszek Kędzierski urodził się 8 maja 1901 roku w Czaczu , z ojca Franciszka Kędzierskiego - kelnera i matki Marii z Węclewskich Kędzierskiej - akuszerki.
Ojciec opuścił rodzinę, wyjechał do Berlina, dokąd również zabrał Stanisława, który następnie samodzielnie, z tabliczką zawierającą adres zawieszoną na szyi, powrócił do Śmigla. Wychowywany był przez kuzynkę ojca Annę Małolepszą, zamieszkałą w Śmiglu. Do niemieckiej, katolickiej szkoły ludowej uczęszczał w Śmiglu w latach 1907-1915. Szkołę ukończył y wynikiem dostatecznym. Ze sprawowania miał ocenę dobrą.
Uczył się zawodu ślusarz - kotlarz w warsztacie rzemieślniczym Niemca Bentzina w Śmiglu (obecnie stolarnia E. Hamrola przy ul. A. Mickiewicza).
Wstąpił do oddziału powstańczego zorganizowanego przez Powiatową Radę Ludową w Śmiglu.
Dnia 11 stycznia 1919 r. oddział powstańczy pod dowództwem Bolesława Płócieniaka udał się do Bukówca, a następnie 12 stycznia w kierunku Krzycka, które zostało ostrzelane przez Niemców. Z Krzycka Niemcy zbiegli w kierunku Mórkowa i dalej do Lipna, gdzie zajęli pozycje obronne w polu między kopcami kartofli. W wyniku ataku powstańców Niemcy poddali się. Po opuszczeniu Lipna - w kierunku Radomicka - nad powstańcami ukazał się samolot, który ostrzelał maszerujących. Powstańcy bronili się samorzutnie uciekając i kładąc się w pobliskim rowie. Gdy samolot drugi raz okrążył oddział Stanisław Kędzierski poderwał się i zaczął ucieka. Został trafiony i poniósł śmierć na miejscu.
Pochowany jest w zbiorowej mogile Powstańców i Wojaków na cmentarzu w Śmiglu.
Jego imieniem nazwano nowo powstałą ulicę na osiedlu domów jednorodzinnych w 1967 r., kiedy to również część ulicy Ogrodowej nazwano imieniem Powstańców Wielkopolskich.