Z cyklu: O ulicach słów kilka ciąg dalszy - ul. Szkolna w Śmiglu
Ulica Szkolna w Śmiglu pojawiła się na mapach z 1921 r. Na mapie z wcześniejszego okresu - roku 1902 widnieje jako Kirchstrasse. Choć przy ulicy tej znajdowała się bursa szkolna, a budynek szkoły oficjalnie przypisany był do rynku, obecnie Pl. Rozstrzelanych, to jednak nazwana została Szkolną. Być może dlatego, że budynek częściowo znajduje się przy Pl. Rozstrzelanych, a częściowo przy ulicy odchodzącej od placu.
Po raz kolejny do przedstawienia tematu skorzystam z opracowania Huberta Zbierskiego, który w „Śmigielskim a,b,c.. Przyczynki do dziejów miasta” pisał o szkołach w Śmiglu. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w tej publikacji pierwsza wzmianka o szkole ewangelickiej mieszczącej się w tym miejscu jest z 1630 r. Był to budynek drewniany, który 40 lat później rozebrano stawiając na tym miejscu nowy. Ten przetrwał do połowy XVIII w. Obecny budynek pochodzi z końca XIX w, a jego częściowa przebudowa nastąpiła w XX wieku. Po szkole ewangelickiej, do 1931 r., w tym miejscu funkcjonowała szkoła wydziałowa, następnie szkoła podstawowa (do 1988 r.), a po niej od 1991 - 2001 r. zasadnicza szkoła zawodowa.
Podczas okupacji w budynku szkoły uczyły się dzieci niemieckie, a tuż po wyzwoleniu w utworzono w nim szpital wojskowy. Później do budynku wrócili uczniowie. Bursę przy ulicy Szkolnej 2, w domu poewangelickim, uruchomiono po wojnie dla uczniów z okolic Śmigla. Powołano nawet Oddział Towarzystwa Burs i Stypendiów. Pierwszych mieszkańców - 10 dziewcząt i 4 chłopców przyjęto 2 września 1947 r. Ogółem w szkole uczyło się wówczas 692 uczniów. Najliczniejsze były klasy czwarte - liczyły po 68 uczniów i trzecie - po 58 uczniów.
Zdjęcie archiwalne ulicy szkolnej pochodzi ze zbiorów H. Zbierskiego.
AKA