fb Wirtualny spacer
21 stycznia 2021

Z cyklu: O ulicach słów kilka ciąg dalszy - ulica dr Stanisława Skarzyńskiego

Ulica Doktora Skarzyńskiego w Śmiglu została zaprojektowana w 1913 r. W 1921 na mapach widnieje jako Nowa, a następnie jako ulica Stodolna. Pod hasłami: „ulice” w publikacji Huberta Zbierskiego „Śmigielskim a, b, c… przyczynki do dziejów miasta” autor wspomina: w latach 50. stało przy niej kilkanaście stodół, w 1958 r. jeszcze była fragmentami utwardzona macewami…. Obecną nazwę dr med. Stanisława Skarzyńskiego ulica otrzymała 13 czerwca 1977 r. uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy Śmigiel w uznaniu jego zasług.

Stanisław Skarzyński związany był ze Śmiglem od maja 1937 r. W tym czasie jako lekarz domowy przeprowadził się z Czempinia do miasta wiatraków.  

Urodził się 7 stycznia 1895 r. (Ta data widnieje w dokumentach. Faktycznie urodził się 7 maja 1894 r. Na skutek przeoczenia do ksiąg parafialnych został wpisany 8 miesięcy później.) we wsi Obol pod Połockiem w gubernii witebskiej. Po maturze, którą w 1913 r. zdał w Smoleńsku, rozpoczął studia uniwersyteckie w Moskwie na wydziale przyrodniczo-matematycznym. Po roku przeniósł się na medycynę. Po przerwie (od 2 marca 1919 r do 1 kwietnia 1921 r, kiedy pełnił służbę jako ochotnik kawalerzysta w WP w 10 p. ułanów jako sanitariusz) kontynuował studia lekarskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. 23 maja 1925 r. uzyskał tytuł doktora wszech-nauk lekarskich. Praktykę rozpoczął w Krobi, następnie pracował w Krzywiniu oraz w Czempiniu. W 1930 roku w Czempiniu zawarł związek małżeński z Marią Heleną Płoszyńską, z którą miał siedmioro dzieci, pięć córek i dwóch synów.

W Śmiglu, od 1937 r., obok praktyki lekarskiej prowadził też Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem. Podczas II wojny światowej nie uniknął aresztowania przez Niemców. Dwukrotnie również został wyrzucony z mieszkań. Od stycznia 1945 r. pracował w miejscowym szpitalu, a także organizował szpital polowy przy obecnym pl. Rozstrzelanych (na budynku wisi pamiątkowa tablica) ratując życie wielu rannym żołnierzom radzieckim. W placówce tej przez kolejne 2 lata piastował stanowisko dyrektora. Był organizatorem pierwszego w powiecie kościańskim Ośrodka Zdrowia, w którym od sierpnia 1945 r. uruchomiono poradnie: dla matki i dziecka, przeciwgruźliczą i przeciwweneryczną. Szkolił siostry i ratowników PCK. Od 1953 roku udzielał także porad lekarskich w lekarskim punktach dojazdowych, m.in. w Machcinie. Ośrodkiem Zdrowia kierował do 1 kwietnia 1965 roku. Po rezygnacji z funkcji kierownika jeszcze przez 4 lata, do 74 roku życia, prowadził praktykę lekarską. Poza działalnością medyczną aktywnie włączał się także w działalność organizacji społecznych. Był m.in. wiceprezesem PCK, prezesem Związku Obrony Kresów Zachodnich oraz przewodniczącym Koła Przyjaciół Harcerzy.

Zmarł w wieku 77 lat. Został pochowany na cmentarzu w Śmiglu. Jego imieniem nazwano także przychodnię w Śmiglu, a na budynku dawnej przychodni przy ul. Kościuszki, w którym doktor Skarzyński od 1937 r. także mieszkał z rodziną i pracował widnieje pamiątkowa tablica zamieszczona w 2010 r. z inicjatywy Kręgu Starszych Harcerzy Seniorów.

Życiorys opracowano w oparciu o „Słownik lekarzy Ziemi Kościańskiej” H. Florkowskiego oraz wywiadu z córką Barbarą Skarzyńską.

AKA, fot. dr Skarzyńskiego z archiwum rodzinnego

W pliku do pobrania zamieszczamy „Gawędę o życiu doktora Skarzyńskiego”, którą w 2010 roku podczas spotkania noworocznego kręgu harcerzy przedstawiła córka dr. Skarzyńskiego druhna Barbara Skarzyńska.

Na zdjęciach jedna z ostatnich stodół na ul. Skarzyńskiego (daw. Stodolnej) przed rozbiórką w 2006 r.

Pliki do pobrania

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych