fb Wirtualny spacer
25 lutego 2021

Z cyklu: o ulicach słów kilka - ul. Łepkowicza w Śmiglu

W uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta i Gminy Śmigiel z dn. 27 grudnia 1991 w sprawie nadania imienia Wacława Łepkowicza jednej ze śmigielskich ulic napisano:

„Wacław Łepkowicz ur. 23 września 1895 r. z ojca Juliana, mistrza młynarskiego i Moniki z domu Kaczmarek. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Śmiglu, gdzie brał aktywny udział w strajku szkolnym zapoczątkowanym w całym zaborze pruskim przez dzieci z Wrześni. Po zakończeniu nauki uczył się za destylatora oraz pomagał ojcu w pracy w wiatraku. Brał udział w walkach na frontach I wojny światowej w szeregach armii niemieckiej, do której był wcielony. Po demobilizacji brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim, a później w powstaniach śląskich. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej wstąpił na ochotnika do armii polskiej. Poległ w bitwie na terenie Rosji Radzieckiej 22 sierpnia 1920 r. Za swe męstwo został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Millitari.

Ten zapomniany syn Ziemi Śmigielskiej ze względu na swą patriotyczną postawę i oddanie bez reszty Ojczyźnie zasługuje jako bohater na to, aby jego imieniem nazwać jedną z ulic naszego miasta.”

Uzasadnienie to zostało opublikowane również w nr 1 Witryny Śmigielskiej z 1992 r., w artykule o ulicy Łepkowicza.

W Śmiglu na domu przy ulicy Kilińskiego, w którym Wacław Łepkowicz się urodził i mieszkał wisi pamiątkowa tablica poświęcona jego pamięci.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych