Żeńcy Wielkopolscy na Festiwalu Czereśniowym w Polonezköy
Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” od 27 maja do 5 czerwca 2016 roku działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie koncertował i tańczył w Adampolu (Polonezköy) i innych dzielnicach w Stambule. Zespół został zaproszony do udziału w „Festiwalu Czereśniowym” przez Konsulat Generalny w Stambule i mieszkańców wioski Polonezköy.
Mieszkańcy tej podstambulskiej historycznej osady znanej nam jako Adampol - założonej w 1842 r. z inicjatyw księcia Adama Czartoryskiego - to już ósme pokolenie potomków żołnierzy i emigrantów powstań narodowych XIX wieku. Występy zespołu są rewitalizacją dobrze już zaznanego mieszkańcom megapolii stambulskiej, a nieprezentowanego od kilku lat „Festiwalu Czereśniowego”. Jest to przedsięwzięcie integrujące stambulską Polonię i promujące polską kulturę na ziemi tureckiej.
W bogatym programie kilkukrotnych występów, nie tylko w samym Adampolu, ale także i w wybranych dzielnicach samego Stambułu, zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” zaprezentował kulturę ludową Wielkopolski oraz folklor krakowski, rzeszowski i górali żywieckich. W programie była też nauka polskich tańców oraz specjalnie dla tureckiej publiczności zespól zagrał i zaśpiewał turecką przyśpiewkę ludową. Wspólnie z mieszkańcami wioski zespół uczestniczył w mszach świętych w kościele w Polonezköy, w tym w obchodach Święta Bożego Ciała Diecezji Stambulskiej. Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu Czereśniowego był koncert galowy w amfiteatrze w Adampolu. W obecności władz miejskich dzielnicy Beykoz, wójta "Kolonii" oraz mieszkańców i gości Adampola, Żeńcy - w popisach tanecznych, śpiewie i pięknych strojach - urzekli radością, sympatią i artyzmem.
W czasie wolnym zespół zwiedził atrakcje turystyczne Stambułu: Pałac sułtański Dolmabahçe, Świątynię Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, Park Miniatur, Wieżę Galata oraz katedrę św. Antoniego. Był też czas na zakupy na Grand Bazarze, rejs statkiem po Bosforze i kąpiel w Morzu Czarnym. W samym Polonezköy młodzież odwiedziła Dom Muzeum Zofii Ryży po którym oprowadzali najstarsi mieszkańcy wioski panowie Antoni Dochoda i Antoni Ryży. Na długo w pamięci pozostaną wieczorne pikniki z mieszkańcami Polonezköy oraz ich niezwykła gościnność.
Żeńcy Wielkopolscy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, a w szczególnie mieszkańcom Adampola - naszym Rodakom: Barbarze i Danielowi Ohotskim, Tadeuszowi Ohotskiemu, Antoniemu Wilkoşevskiemu, Modestowi Wilkoşevskiemu, Frederikowi Novicckiemu, Ewelinie i Denisowi Novicckim, Antoniemu Dohodzie, Marii Dohodzie, Marioli Dohodzie, Emine Biskupskiej, Agnieszce Modlińskiej, Antoniemu Rizi oraz ks. Dariuszowi Wiśniewskiemu. Bardzo gorąco dziękujemy pani konsul Edycie Michalskiej za zaproszenie, organizację i opiekę. Składamy podziękowanie Konsulatowi Generalnemu RP w Stambule za zaproszenie i pomoc finansową, Asseco South Eastern Europe S.A za sponsorowanie koncertów w Stambule i Polonezköy oraz Samorządowi Województwa Wielkopolskiego za nadanie zespołowi tytułu Ambasador Wielkopolskiej Kultury i dofinansowanie projektu.
Pobyt i koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” w Polonezkoy i Stambule organizowane i finansowanie były przez Konsulat Generalny RP w Stambule oraz mieszkańców wioski Polonezköy. Sponsorem organizacji koncertów było Asseco South Eastern Europe S.A. Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” jako Ambasador Wielkopolskiej Kultury na koncerty w Turcji otrzymał dofinansowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego.
ZPiT