fb Wirtualny spacer
17 lipca 2019

Zwiedzili Holandię i Belgię

W dniach od 7 do 12 lipca członkowie i przyjaciele Towarzystwa Śpiewu ,,Harmonia” uczestniczyli w wycieczce do Beneluxu.

Pierwszym punktem wyjazdu była Bruksela - kosmopolityczna metropolia o światowym znaczeniu. Tam zobaczyli Atomium, Pałac Królewski, dzielnicę Unii Europejskiej i Pałac Sprawiedliwości, katedrę św. Michała, starówkę z ratuszem miejskim oraz symbol miasta –fontannę Maneken Pis.

Zwiedzając Brugię - urokliwe miasto, zwane drugą Wenecją - uczestnicy odbyli niezwykłą podróż w średniowieczną przeszłość. W programie wycieczki był także rejs do skansenu wiatraków Kinderdijk, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajduje się w  Holandii. Rotterdam, najnowocześniejsze holenderskie miasto podziwiali z Euromasztu, wieży obserwacyjnej, skąd roztacza się przepiękna panorama (winda obrotowa dociera na wysokość 185 m.). Podczas spaceru po politycznej stolicy Holandii -  Hadze zobaczyli Stary Ratusz, kościół Grote Kerk i reprezentacyjną siedzibę Parlamentu holenderskiego. Wieczorem w Scheveningen, dzielnicy Hagi podziwiali nowoczesny kurort plażowy, z długą piaszczystą plażą. Na farmie serowarskiej zobaczyli pokaz produkcji lokalnych serów oraz odwiedzili pracownię, w której wytwarza się holenderskie chodaki.  

 Amsterdam, najbardziej liberalne miasto na świecie poznawali spacerując po dzielnicy muzealnej i płynąc taksówką wodną wzdłuż kanałów z wspaniałą XVII-wieczną architekturą domów kupieckich. Odwiedzili targ kwiatowy Singel. W szlifierni diamentów mieli okazję podziwiać szlachetne kamienie. Wieczorem spacerowali po dzielnicy Czerwonych Świateł – centrum nocnych uciech. Ostatnim punktem wycieczki  był spacer w Parku Sanssouci , na którego terenie znajduje się zespół pałaców i ogrodów, powstałych w XVIII wieku w Poczdamie.

W czasie wyjazdu uczestnicy mieli okazję poznać kuchenne rozmaitości i ciekawostki związane z kuchnią belgijską i holenderską. Dowiedzieli się, że Belgia jest królestwem frytek, ponieważ to tutaj po raz pierwszy je przyrządzono. Międzynarodowym uznaniem smakoszy cieszą się też belgijskie gofry. Belgia jest również pierwszym krajem w Europie, w którym zaczęto wyrabiać czekoladę. W Holandii poznali smak wspaniałych serów, z których ten kraj słynie.

Do domu wrócili zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń.                                                                               

B. Ławniczak

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych