fb Wirtualny spacer
17 lipca 2019

Zwiedzili Holandię i Belgię

W dniach od 7 do 12 lipca członkowie i przyjaciele Towarzystwa Śpiewu ,,Harmonia” uczestniczyli w wycieczce do Beneluxu.

Pierwszym punktem wyjazdu była Bruksela - kosmopolityczna metropolia o światowym znaczeniu. Tam zobaczyli Atomium, Pałac Królewski, dzielnicę Unii Europejskiej i Pałac Sprawiedliwości, katedrę św. Michała, starówkę z ratuszem miejskim oraz symbol miasta –fontannę Maneken Pis.

Zwiedzając Brugię - urokliwe miasto, zwane drugą Wenecją - uczestnicy odbyli niezwykłą podróż w średniowieczną przeszłość. W programie wycieczki był także rejs do skansenu wiatraków Kinderdijk, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajduje się w  Holandii. Rotterdam, najnowocześniejsze holenderskie miasto podziwiali z Euromasztu, wieży obserwacyjnej, skąd roztacza się przepiękna panorama (winda obrotowa dociera na wysokość 185 m.). Podczas spaceru po politycznej stolicy Holandii -  Hadze zobaczyli Stary Ratusz, kościół Grote Kerk i reprezentacyjną siedzibę Parlamentu holenderskiego. Wieczorem w Scheveningen, dzielnicy Hagi podziwiali nowoczesny kurort plażowy, z długą piaszczystą plażą. Na farmie serowarskiej zobaczyli pokaz produkcji lokalnych serów oraz odwiedzili pracownię, w której wytwarza się holenderskie chodaki.  

 Amsterdam, najbardziej liberalne miasto na świecie poznawali spacerując po dzielnicy muzealnej i płynąc taksówką wodną wzdłuż kanałów z wspaniałą XVII-wieczną architekturą domów kupieckich. Odwiedzili targ kwiatowy Singel. W szlifierni diamentów mieli okazję podziwiać szlachetne kamienie. Wieczorem spacerowali po dzielnicy Czerwonych Świateł – centrum nocnych uciech. Ostatnim punktem wycieczki  był spacer w Parku Sanssouci , na którego terenie znajduje się zespół pałaców i ogrodów, powstałych w XVIII wieku w Poczdamie.

W czasie wyjazdu uczestnicy mieli okazję poznać kuchenne rozmaitości i ciekawostki związane z kuchnią belgijską i holenderską. Dowiedzieli się, że Belgia jest królestwem frytek, ponieważ to tutaj po raz pierwszy je przyrządzono. Międzynarodowym uznaniem smakoszy cieszą się też belgijskie gofry. Belgia jest również pierwszym krajem w Europie, w którym zaczęto wyrabiać czekoladę. W Holandii poznali smak wspaniałych serów, z których ten kraj słynie.

Do domu wrócili zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń.                                                                               

B. Ławniczak

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych