fb Wirtualny spacer
13 listopada 2015

Zakończono badania archeologiczne w Bruszczewie

W 1995 roku zespół archeologów pod kierownictwem profesora UAM w Poznaniu Janusza Czebreszuka rozpoczął badania wykopaliskowe osady w Bruszczewie. Po 20 latach, w październiku 2015 r.  prace badawcze zostały oficjalnie zakończone, a profesor Czebreszuk ich wyniki określa jako spektakularne.

Osada w Bruszczewie została uznana jako największa archeologiczna sensacja końcówki XX wieku. Jej wiek określany jest na ok. 2000 lat p.n.e. Dla porównania, osadę w Biskupinie ocenia się na ok. 700 lat p.n.e.

4000 lat temu teren bruszczewskiej osady otoczony był z trzech stron wodą, dzięki czemu stanowił idealne miejsce do osadzenia się ludności. Z badań wynika, że ongiś w Bruszczewie zamieszkiwało około 100 osób. Osada była chroniona fosą o 4 metrach głębokości i 20 metrach szerokości. Infrastruktura wioski wskazuje, że społeczeństwo jak na tamte czasy było świetnie zorganizowane, a jej budowa przemyślana i uargumentowana.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która odbyła się 12 listopada br. w Urzędzie Miejskim Śmigla prof. Czebreszuk poinformował, że w ciągu minionych 20 lat zbadano około 20-30% osady. Badacze pobrali wiele próbek, które jeszcze przez najbliższe kilka lat będą analizowane w najlepszych laboratoriach w Europie. Pozostałej części osady nie planują badać – „Tym zajmie się już kolejne pokolenie archeologów, które będzie miało większe możliwości badawcze.” – tłumaczył profesor. W Bruszczewie znaleziono m.in. narzędzia rzemieślnicze, naczynia ceramiczne a także ludzką czaszkę. Jej badanie odpowie na wiele pytań dotyczących ludności zamieszkującej osadę. W konferencji prasowej udział wziął także mgr Mateusz Cwaliński - doktorant w Instytucie Prahistorii UAM, który uczestniczył w ostatnim etapie wykopalisk we wrześniu i październiku br.

Nakładem Uniwersytetu Adama Mickiewicza ukazały się dwa tomy podsumowujące wyniki dotychczasowych badań. Wkrótce ukażą się dwa kolejne, a w ciągu najbliższych 5 lat planowana jest także publikacja podsumowująca 20 lat pracy. 

Zakończone badania wykopaliskowe nie oznaczają całkowitego zakończenia współpracy z gminą Śmigiel. Nadal będą kontynuowane badania terenowe. Miejsce badań trzeba także stale kontrolować pod względem wilgotności powierzchni. Ponadto profesor Janusz Czebreszuk będzie wracał do Śmigla z prelekcjami i wykładami, by poszerzać wiedzę regionu na temat osady.

 

MM

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych