fb Wirtualny spacer
2011-04-20

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Dlaczego warto się uczyć?
Drugi, z cyklu wykładów Dlaczego warto się uczyć? odbył się w śmigielskim gimnazjum we wtorek, 5 kwietnia. Kwietniowy wykład poprowadził prof. dr. hab. Kazimierz Przyszczypkowski, kierownik Zakładu Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, z pochodzenia Śmigielanin.
Podczas spotkania profesor opowiedział gimnazjalistom o swoim dzieciństwie i młodości, podkreślając, że nie należy zapominać o swoich korzeniach. Zachęcił także uczniów do kontynuowania nauki na uczelniach wyższych, tłumacząc, że studia mogą być wspaniałą przygodą i umożliwiają poznanie świata i ludzi.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku gimnazjum odwiedził prof. dr. hab. Tadeusz Mendel.

 
Sukcesy gimnazjalistów
Uczniowie Gimnazjum im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu przynoszą chlubę swojej szkole zdobywając laury zarówno w konkursach przedmiotowych, sportowych jak i artystycznych. Oto ostatnie osiągnięcia:
Martyna Kotecka, Małgorzata Wojtkowiak i Jan Borowiak uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich w Matematyce, które odbyły się 6 kwietnia br. w Racocie. Do zmagań „z królowąnauk” przystąpiło czternaście trzyosobowych zespołów. Uczniowie klas drugich gimnazjum mieli godzinę na rozwiązanie 20 zadań. Złoty medal zdobyła drużyna z największą liczbą punktów, ale wpływ na uzyskaną lokatę miały nie tylko wyniki, lecz także czas rozwiązania. Reprezentanci śmigielskiego gimnazjum ostatecznie zajęli drugie miejsce.
W piątek, 8 kwietnia w Gołuchowie odbył się finał Wielkopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego. Do zawodów przystąpiło 47 sportowców, wśród których znaleźli się pierwszoklasiści – Grażyna Cieśla i Andrzej Juszczak. Tenisiści za Śmigla zanotowali kolejny dobry występ. W kategorii dziewcząt Grażyna Cieśla zajęła szóste miejsce, a Andrzej Juszczak uplasował się na czwartej pozycji wśród chłopców.

Dzień później w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Dziennikarskiego Pasje, trendy, fascynacje – rozmowy z Wielkopolanami, który polegał na przeprowadzeniu wywiadu z kimś, kto ma pasję i kojarzy się nam z nowymi trendami kulturowymi. Ponad 100 prac, których autorami byli uczniowie z całej Wielkopolski, oceniało jury: Katarzyna Sklepik – poetka i dziennikarka pisma Polska Głos Wielkopolski, Jerzy Kaczmarek – poeta, dziennikarz, dr socjologii oraz Renata Pałka – studentka czwartego roku polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (specjalizacja dziennikarstwo). Wyróżnienie w kategorii gimnazjów otrzymała trzecioklasistka, Erika Kruk. Młodzieżowy Dom Kultury w Poznaniu był również organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego Zatrzymane w kadrze 2011. Na konkurs nadesłano ponad 600 prac, które oceniała komisja w składzie: Szymon Klimek – artysta plastyk oraz fotografowie: Roman Paul i Ewa Karalus. Jurorzy, przeglądając zdjęcia wykonane przez stu czterdziestu młodych fotografów - amatorów, zwracali uwagę na podejście do tematu i pomysł. W pierwszej kategorii wiekowej (do lat 15) w gronie wyróżnionych znalazł się uczeń Gimnazjum w Śmiglu - Miłosz Kiciński. Weźmie on udział w uroczystym wręczeniu nagród, które odbędzie się 7 maja w sali teatralnej MDK nr 1 w Poznaniu.

Chcą do Sejmu
Uczennice śmigielskiego gimnazjum chciałyby zasiąść w parlamentarnych ławach podczas XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, dlatego zostały zgłoszone do konkursu „Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej”, organizowanego przez Kancelarię Sejmu, MEN oraz Fundacje: Centrum Aktywności Obywatelskiej i Projekt Polska. Przedsięwzięcie ma na celu rozpowszechnienie wśród młodych ludzi wiedzy o możliwościach podejmowania aktywności społecznej.

Zadania przewidziane w regulaminie programu realizowały gimnazjalistki – Agnieszka Hałas, Joanna Janowicz oraz Ewa Krzyślak, pod opieką koordynatora pani Izabelli Szablewskiej. Zidentyfikowały pięć pomysłów na aktywność wolontariacką oraz sformułowały konkretne wskazówki dla rówieśników, dotyczących tego, jak można zaangażować się w realizację pomysłów. Podczas Dnia Wolontariatu, publicznie zaprezentowały społeczności szkolnej efekty swojej dotychczasowej pracy oraz omówiły zadanie, którego realizacji się podjęły, a także zachęciły swoich kolegów i koleżanki do współpracy. Z tej okazji do szkoły przyjechał również Wojciech Ciesielski, który opowiedział o swojej pracy w wolontariacie, a także wystąpił zespół muzyczny pod wodzą nauczycieli: Piotra Andrynowskiego i Andrzeja Webera. Po południu w średniej sali gimnastycznej wolontariuszki zorganizowały zajęcia dla dzieci w wieku do 11 lat zatytułowane: Popołudnie młodszego rodzeństwa „W krainie bajek”. W trakcie imprezy dziewczęta zapoznały małych uczestników z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy, przeprowadziły zajęcia artystyczne oraz gry i zabawy sportowe. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał od organizatorek i ich pomocników mały upominek.

Gimnazjum w Śmiglu
Foto archiwum szkoły
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych