fb Wirtualny spacer
2011-04-18

Śmigielski Jarmark Wielkanocny

Baranki, mazurki, kiełbasy, pisanki, pasztety, baby i wiele innych wielkanocnych przysmaków można było podziwiać na pierwszym Śmigielskim Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się 17 kwietnia w Centrum Kultury. Suto zastawionym i finezyjnie przystrojonym stołom towarzyszyły prezentacje wielkanocnych widowisk obrzędowych, występy zespołów folklorystycznych, jak również stoisko z rękodziełem artystycznym przygotowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kościana.
Prezentacją wielkanocnych specjałów zajęły się panie z kół gospodyń wiejskich w Czaczu, Morownicy, Nowej Wsi i Śmiglu, żony śmigielskich producentów trzody chlewnej zrzeszonych w Spółdzielni „ROL-TUCZ”, uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie, a także zespoły folklorystyczne „Gołaszyniacy” z Bojanowa oraz „Borkowiacy” z Borku Wielkopolskiego. Stoły uginały się od tradycyjnych potraw, ciast i nietuzinkowych ozdób wielkanocnych, a całość dopełniał zapach żuru, świeżych wypieków i wędzonych wędlin. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a zwłaszcza gospodyń domowych, które za moment zaczną przygotowania do świąt oraz dzieci, które podziwiały figurki zwierząt wykonane z produktów spożywczych oraz frywolitkowe „dzieła sztuki”. Osobną prezentację stanowiły tradycyjne mazurki wielkanocne. Panie prześcigały się w pomysłach na ich wykonanie, a w szczególności w ich zdobieniach.
Ci, którzy wybrali się na Śmigielski Jarmark Wielkanocny zobaczyli również prezentację widowisk obrzędowych w wykonaniu zespołów folklorystycznych. Dawne zwyczaje świąt wielkanocnych przedstawili: Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego oraz wspomniane wcześniej grupy: Zespół Regionalny „Borkowiacy” i Zespół Folklorystyczny „Gołaszyniacy”. Na scenie wystąpili również: Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa oraz działająca przy „Żeńcach” Kapela Dudziarska.    
Oceny przygotowanych mazurków, stołów i widowisk obrzędowych dokonała komisja w składzie: Mirosława Bobrowska – etnochoreograf i wybitny znawca folkloru polskiego z Poznania, Stefania Raupis – instruktor do spraw kultury ludowej w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie oraz pracownik Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich w Powiecie Kościańskim - Urszula Bulińska.
Wybór był niezwykle trudny dlatego komisja zdecydowała o przyznaniu równorzędnych miejsc we wszystkich kategoriach konkursowych. Nagrody pieniężne oraz dyplomy przedstawicielom prezentujących się grup wręczali wspólnie: Wiktor Snela – Burmistrz Śmigla oraz Wiesława Poleszak-Kraczewska – zastępca Burmistrza. 
Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Śmigla, Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”, Centrum Kultury w Śmiglu oraz Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Śmiglu.

AKA

 

 

 

fot. AKA

 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych