fb Wirtualny spacer
2008-09-05

Tradycja i nowoczesność

Tegoroczne dożynki odbyły się 31 sierpnia w Poladowie. Korowód, w którym przeplatały się tradycja i nowoczesność, przeszedł przez ozdobioną wieś, prowadząc gości na miejsce głównych uroczystości, przy sali wiejskiej. Korowód rozpoczynała kawalkada motocykli, były też konie różnych ras i maszyny rolnicze. Nie zabrakło Młodzieżowej Orkiestry Dętej ani tancerzy ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” w strojach ludowych. Starostowie dożynek – Lucyna Józefczak i Roman Nowak wieźli bryczką dwa bochenki chleba.
Pani Lucyna mieszka w Poladowie z mężem Markiem i córką oraz teściami, którzy pomagają w gospodarstwie. Państwo Józefczakowie gospodarują od 18 lat z powodzeniem na 30 ha ziemi, choć klasy gleb są słabe - 5 i 6 klasa. Uprawiają więc tylko żyto, pszenżyto i mieszanki zbożowe. Utrzymują też trzodę chlewną i bydło opasowe. Rocznie sprzedają około 500-600 sztuk trzody i około 5 sztuk bydła. W gospodarstwie znajdują się wszystkie potrzebne maszyny, a więc 3 ciągniki i sprzęt towarzyszący, kombajn zbożowy, kombajn do ziemniaków. Pani Lucyna jest członkinią KGW i chętnie uczestniczy w pracach na rzecz wsi. Starosta dożynek Roman Nowak także mieszka w Poladowie wraz z żoną Kamilą i trzema córkami. Gospodaruje na 25 ha ziemi, w tym 8 ha dzierżawi. Pracuje tu od najmłodszych lat, a całkowicie przejął gospodarstwo 28 lat temu, po śmierci rodziców. Klasy gleb są słabe - 4 i 5, więc uprawiane rośliny to przede wszystkim żyto, mieszanka zbożowa, pszenżyto, jęczmień. Gospodarstwo jest wielokierunkowe, a więc z chowem trzody chlewnej oraz bydła. Średnio w roku właściciel odstawia 200 sztuk tuczników, utrzymuje 20 sztuk bydła, w tym 12 krów mlecznych. Budynki inwentarskie: obora, chlewnia, garaże są w dobrym stanie. Gospodarstwo dysponuje wszystkimi podstawowymi maszynami: są 3 ciągniki wraz z maszynami towarzyszącymi oraz kombajn zbożowy. Rolnik chętnie uczestniczy w pracach na rzecz tutejszej społeczności, od ponad 20 lat jest członkiem Rady Sołeckiej.
Punktualnie o godz. 1400 rozpoczęła się msza polowa w intencji rolników, którą odprawił ks. dziekan Tadeusz Fołczyński. Po mszy prezes GZRKiOR w Śmiglu Zygmunt Konieczny powitał gości, m.in.: Małgorzatę Adamczak – senator RP, Jana Dziedziczaka – posła RP, Edwarda Strzymińskiego – wicestarostę powiatu kościańskiego, Wiktora Snelę – burmistrza Śmigla, Wiesławę Poleszak-Kraczewską – wiceburmistrz Śmigla, Jana Józefczaka – przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla, Ryszarda Fornalika – zastępcę przewodniczącego Rady Powiatu Kościańskiego, Mariana Kasperskiego – prezesa OZRKiOR w Lesznie, radnych Rady Miejskiej Śmigla, radnych powiatu, przedstawicieli WIR, ODR, dyrektorów szkół i zakładów pracy.
Nie zabrakło tradycyjnych elementów obrzędu dożynkowego – podziękowań dla rolników, wręczenia bochnów chleba władzom samorządowym, wręczenia dożynkowych wieńców i dzielenia się chlebem.
Zebrani mogli obejrzeć tańce ludowe w wykonaniu ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” oraz występ kabaretu „Katarzynki” ze Słupi Kapitulnej.
Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Vivat”.

Organizator – Gminny Związek Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych w Śmiglu oraz współorganizatorzy dożynek dziękują Walerianowi Kunertowi i Leszkowi Czajce, przedsiębiorcom z Poladowa, za pomoc i wsparcie w przygotowaniu uroczystości, Kołom Gospodyń Wiejskich za wykonanie wieńców dożynkowych oraz Radzie Sołeckiej wsi Poladowo pod kierunkiem sołtysa Jana Majera za zaangażowanie w organizację imprezy.

Fotoreportaż:

 

tekst i fot. M.D.
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem