fb Wirtualny spacer
2006-02-02

Młodzi przeciw korupcji

W Zespole Szkół w Czaczu 28 stycznia 2006 roku podsumowaliśmy projekt edukacyjny „Młodzi przeciw korupcji”. W ciągu 3 miesięcy uczniowie realizowali różne zadania. Efektem pobytu uczniów klas pierwszych w Urzędzie Miejskim w Śmiglu było stworzenie Biuletynu Obywatela Gminy. Mieszkańcy naszej gminy mogą się dowiedzieć, jakie sprawy można załatwić w gminie.

Uczniowie zamieścili w nim nazwiska pracowników, numery telefonów odpowiednich działów, godziny urzędowania pracowników.

Klasy drugie gimnazjum analizowały zasady funkcjonowania samorządów gminnych. Uczniowie stworzyli kodeks etyczny urzędnika i obywatela.

Jednym z wniosków, do którego doszli drugoklasiści, było stwierdzenie, że ważne w funkcjonowaniu gminy jest dobry, przepływ informacji. Zasugerowali przedstawicielom władzy lokalnej stworzenia tablic informacyjnych w każdej wsi, oraz stworzenia biura, które zajmowałoby się zbieraniem oczekiwań społeczeństwa naszej gminy. Uczniowie klasy trzeciej przeprowadzili badanie opinii publicznej w 9 miejscowościach naszej gminy. Wyniki zostały zaprezentowane w formie prezentacji multimedialnej. Z badań wynika, że korupcja to problem, którego źródeł należy szukać w uczciwości ludzi. Stąd narodził się pomysł stworzenia kodeksu uczciwego postępowania ucznia.

Wykonali go uczniowie szkoły podstawowej. A oto on.

  1. Uczeń ma obowiązek godnie zachowywać się w każdej sytuacji,
  2. Uczeń powinien dbać o honor szkoły i okazywać jej szacunek,
  3. Uczeń powinien rzetelnie wykorzystywać wiedzę nabytą w szkole,
  4. Uczeń musi okazywać szacunek symbolom narodowym,
  5. Uczeń powinien dbać o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz kolegów,
  6. Uczeń nie pali papierosów, nie pije alkoholu i nie zażywa narkotyków,
  7. Uczeń powinien być czysty i schludnie ubrany,
  8. Uczeń powinien troszczyć się o mienie szkoły,
  9. Uczeń ma obowiązek używać zwrotów grzecznościowych, szanować swoją i cudzą własność,
  10. Uczeń punktualnie przychodzi na lekcje.

W czasie podsumowanie gimnazjaliści przedstawili scenki przedstawiające problem korupcji w naszym codziennym życiu. Obecni na naszym spotkanie goście: burmistrz Śmigla, sekretarz urzędu, radni, ksiądz proboszcz, wypowiadali się na temat korupcji w życiu codziennym oraz problemie uczciwości.

Mamy świadomość, że jest to temat „ rzeka”, którego jednym projektem nie da się zakończyć. Jesteśmy jednak bardzo dumni, że mamy odwagę rozmawiać i dyskutować na tematy trudne, często niewygodne.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych