fb Wirtualny spacer
2005-08-09

W Wonieściu, pod patronatem św.Wawrzyńca

Malowniczy, położony nad jeziorem Wonieść, wybrali sobie wielkopolscy bibliotekarze na doroczne spotkanie patronalne. W Wonieściu mieści się bowiem kościół p.w. Świętego Wawrzyńca, męczennika i patrona bibliotekarzy. Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św., którą celebrował ks. Jan Chrzanowski, proboszcz wonieskiej parafii.

Po uroczystości kościelnej goście zebrali się w pięknie przygotowanej na tę okoliczność świetlicy wiejskiej. Na miejsce przybyło ponad stu bibliotekarzy, reprezentujących większe i mniejsze placówki, z całej Wielkopolski. Przewodziła im Małgorzata Halec, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, z-ca przewodniczącego Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Obecni byli przedstawiciele władz SBP: Maria Bochan, wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego i Janusz Ambroży, przewodniczący Zarządu Okręgowego w Poznaniu. Nie zawiedli zaproszeni goście: Jerzy Cwaliński z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Edward Strzymiński, przewodniczący Rady Powiatowej i Bronisław Frąckowiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Kościanie, a także Sabina Bresinska, wiceburmistrz Kościana.

Rozpoczęto w swobodnej atmosferze, od kawy i ciastek. Dla przybyłych uruchomiono cieszące się dużym zainteresowaniem stoisko z wydawnictwami promocyjnymi, popularyzującymi historię i walory turystyczne gminy Śmigiel. Spotkanie otworzył Józef Cieśla, burmistrz Śmigla, życząc przybyłym pomyślnych obrad i miłego pobytu na Ziemi Śmigielskiej.

Wygłoszono dwa bogato ilustrowane wykłady o charakterze historycznym. Grzegorz Nowak, lekarz weterynarii z Parska, mówił o regionie, dziejach okolicznych miejscowości, wywodzących się z nich rodów i ich powiązaniach. Przekazał przy okazji liczne ciekawostki dotyczące miejsca ich spotkania. Następnie wystąpił prof. Janusz Czebreszuk z Instytutu Prehistorii poznańskiego UAM, kierujący międzynarodową polsko-niemiecką naukową ekipą archeologów z Bruszczewa. Badają oni odkrytą tam osadę z wczesnego brązu, sprzed czterech tysięcy lat, o tysiąc lat starszą od Biskupina. Osadę tę, zaliczaną do kultury unietyckiej, zamieszkiwało kilkaset osób, prowadząc osiadły tryb życia.

W dalszej części pobytu bibliotekarze zwiedzili park sanatorium w Wonieściu, a następnie sanktuarium w Górce Duchownej, Racot i Gryżynę.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych