fb Wirtualny spacer
10 lipca 2018

Szlakiem Don Kichota

To już cztery lata istnienia Supermaratonu Szosowego „Szlakiem Don Kichota”, który nieprzerwanie odbywa się w Nietążkowie. W tym roku kolarze rywalizowali w sobotę 7 lipca.

Wyścig odbywał się na dystansach Mini – 70 km, Mega – 140 km i Giga – 210 km. Podobnie jak przed rokiem zrezygnowano z dystansu rodzinnego, natomiast w ramach zawodów na wszystkich dystansach rozegrany został IV Maraton Szosowy Służb Mundurowych. Start i meta wyścigu znajdowały się się przy auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie, a trasa biegła aż przez cztery gminy: Śmigiel, Wielichowo, Przemęt i Włoszakowice.

IV Supermaraton „Szlakiem Don Kichota” odbywał się przy otwartym ruchu pojazdów, a kolarze mieli obowiązek jechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Na starcie stanęło 341 uczestników, w tym 306 mężczyzn i 35 kobiet.

Dystans GIGA najszybciej pokonał Henryk Bętlewski ze Słupska, który 210 kilometrów pokonał w czasie 6 godzin, 13 minut i 54 sekund. Drugi z czasem 6:20:06 był Marcin Sierant z Zielonej Góry, a trzeci Krzysztof Kubik z Krotoszyna – 6:26:05. Najszybszą kobietą na tym dystansie była Iza Włosek z Dąbrowy Górniczej, która osiągnęła czas 6:58:57. Nieco ponad 30 minut później na metę dotarła Małgorzata Kubicka z Nowogardu, a po kolejnych 50 minutach Czesława Kruczkowska z Wrocławia.

Ogromne emocje przyniósł dystans MEGA, gdzie o zwycięstwo trwała zacięta walka do samej mety. Krzysztof Bartkowiak z Sepna o dwie sekundy wyprzedził Adriana Juszczaka reprezentującego zespół „GILICKI BIKE”. Trzeci Adam Jaros z Wojcieszyc tracił do drugiego miejsca zaledwie sekundę. Wśród kobiet triumfowała Jolanta Gajtkowska ze Szczecina, przed Dorotą Grzelak z Kudowy-Zdrój i Ireną Łańcucką z Wrocławia.

Do mety trwał też pojedynek o triumf na dystansie MINI, gdzie Patryk Matuszak reprezentujący klub Galibier Bikefun pokonał o sekundę Remigiusza Rolskiego ze Świdnicy. Z identycznym czasem na metę jako trzeci wjechali: Piotr Chmielewski ze Skalina, Ireneusz Ścięgaj z Jugowa i Marek Górecki z Buczku.

W IV Maratonie Szosowym Służb Mundurowych na dystansie GIGA najwyżej skwalifikowany został Szymon Koziatek, na dystansie MEGA Michał Ratajczak a na dystansie MINI wcześniej wspomniany Piotr Chmielewski.

Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj.

Po zakończeniu rywalizacji dorosłych, odbył się także wyścig dla dzieci. Tam jednak nie wynik był najważniejszy – każdy kto przekroczył linię mety otrzymał pamiątkowy medal. Później dzieci mogły wziąć udział w grach sprawnościowych, za które otrzymywali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Organizatorem Supermaratonu Szosowego „Szlakiem Don Kichota” jest Leszczyński Klub Kolarski, przy wsparciu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie, Gminy Śmigiel, Ośrodka Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu oraz okolicznych samorządów i partnerów. Impreza wchodzi w skład cyklu "Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych".

MM

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych