fb Wirtualny spacer
2014-07-03

V Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

Tegoroczne, V Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, organizowane w cyklu dwuletnim, trwały od 26 do 29 lipca, a ich głównym punktem był sobotni koncert galowy na śmigielskim targowisku, oraz nocne widowisko świętojańskie.
W spotkaniach wzięły udział kapele i zespoły folklorystyczne z Polski: czyniący honory gospodarza Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa, Zespół Folklorystyczny „Szamotuły”, Folk Kapela „Góralska Hora”, Zespół Folklorystyczny „Liptov” ze Słowacji oraz grający na pile Tadeusz Biały. Uczestnicy spotkań występowali przed śmigielską publicznością po raz pierwszy na placu targowym. Imprezie towarzyszyła prezentacja zabytkowych motorów i aparatów fotograficznych przywiezionych przez Henryka Daszkiewicza ze Śmigla, traktorów należących do Panów Hieronima Klechy i Jerzego Jakubowskiego, członków Klubu „Traktor i Maszyna” z Lipna oraz wystawa rękodzieła lokalnych twórców. Gwarę z Bukówca Górnego, zaprezentowała prowadząca koncert Zofia Dragan z Bukówca Górnego.
W ramach imprezy odbył się również konkurs na „Najpiękniejszy Wianek Świętojański”. Jury w skład którego weszli przedstawiciele organizatorów wyłoniło trzy najładniejsze, których wykonawczynie: Krystyna Pietrowska, Maria Gucińska i Kamila Błocian otrzymały równorzędne nagrody. Jury wyróżniło także wianki wykonane przez Aleksandrę Franek, Zosię Samol oraz Drobrochnę Szulc. Dyplomy i nagrody wręczali wspólnie: wicestarosta kościański Edward Strzymiński, burmistrz Wilktor Snela oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Folkloru Rafał Rosolski. Biorące udział w koncercie zespoły i kapele otrzymały również pamiątkowe ceramiki.
Po zmierzchu, korowód z pochodniami przeszedł nad stawy przy wiatrakach, gdzie panny tradycyjnie puszczały wianki na wodę. Dodatkową atrakcją był pokaz sztucznych ogni. Dzień zakończył się zabawą taneczną pod wiatrakami.
Goszczące w Śmiglu zespoły w ramach spotkań wystąpiły również przed publicznością Czempinia. Słowacy spędzili czas na zwiedzaniu Poznania, zabytkowej wieży ciśnień w Kościanie, Skansenu Filmowego Soplicowo w Cichowie oraz imprezach integracyjnych, w tym meczu piłki nożnej i siatkowej na boiskach sportowych Orlik w Śmiglu. Byli również gośćmi w Urzędzie Miejskim Śmigla.
Organizatorami spotkań byli: Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa, Burmistrz Śmigla, Starosta Kościański, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie oraz Centrum Kultury w Śmiglu.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji V Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Śmiglu, a także sponsorom za wsparcie rzeczowe i finansowe.
Organizatorzy

 

fot. AKA, MD 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych