fb Wirtualny spacer
2013-10-18

Wyjątkowa wystawa

W sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu, 12 października 2013 roku miało miejsce uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy. Jej nietypowość polega na tym, że była największą wystawą w historii Centrum, (liczba zgromadzonych prac to 79 dzieł) oraz ze względu na nieprzeciętnych artystów: Grzegorza Gałązkę – fotografa akredytowanego w Watykanie i Karolinę Szyman-Piórkowską – malarkę i absolwentkę Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W nadzwyczajność tej ekspozycji wpisany jest również wizerunek postaci przedstawionej na portretach, szkicach i fotografiach. Obrazują one bowiem człowieka, w którym wielu ludzi postrzegało autorytet. Człowieka, którego słowa docierały do najbardziej zatwardziałych serc. Postacią tą jest nasz wielki rodak – papież Jan Paweł II.
Karolina Szyman-Piórkowska od wielu lat mieszka w Dretyniu koło Miastka na Kaszubach. Jej pasją jest malarstwo, a w szczególności: pejzaż, portret i malarstwo sakralne. Wykonuje ona także doskonałe kopie mistrzów malarstwa europejskiego. W latach 1993-1995 powstały namalowane przez nią portrety olejne książąt zachodniopomorskich z dynastii Gryfitów, które dziś zdobią salę w zamku bytowskim - salę, która dzięki tym dziełom nazwana została „portretową”. Wspomniane wcześniej portrety Jana Pawła II namalowane przez panią Karolinę po raz pierwszy zaprezentowane zostały w dniach od 2 kwietnia do 25 lipca 2012 roku na wystawie w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie.
Wystawa w Śmiglu została zorganizowana w przeddzień XIII Dnia Papieskiego bieżącego roku. Centrum Kultury i burmistrz Śmigla – Wiktor Snela podjęli się wspólnie organizacji rozpoczynającego ją wernisażu. Podczas uroczystości mieli oni zaszczyt gościć: Małgorzatę Adamczak – posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Jęcza – starostę Powiatu Kościańskiego wraz z małżonką, Dorotę Lew-Pilarską – burmistrza Czempinia, przedstawicieli Rady Powiatu Kościańskiego, przedstawicieli Rady Miejskiej Śmigla, dyrektorów szkół i przedszkoli z gminy Śmigiel, kierowników oraz dyrektorów gminnych i powiatowych instytucji, a także zakładów, przedstawicieli lokalnych mediów i sporą liczbę mieszkańców naszej gminy oraz powiatu. Wśród obecnych nie zabrakło także następujących gości: Jerzego Ślebody – Śmigielanina z pochodzenia, a także jego żony Joanny, którzy przyjechali do Śmigla, aż z Dretynia znajdującego się na Kaszubach. To oni na tę uroczystość przywieźli autorkę niezwykłych portretów. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się pani Joannie, która w znacznym stopniu przyczyniła się do zorganizowania wystawy portretów Jana Pawła II w Śmiglu.
Wernisaż wpisał się w pamięć jego uczestników jako jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Portrety niezwykłego Polaka były szczególne nie tylko ze względu na nadzwyczajność postaci, ale również dlatego, że przyglądając się tym dziełom dostrzec było można „serce” włożone w ich wykonanie przez malarkę. Sama artystka w trakcie swojego przemówienia przyznała się do miłości od „pierwszego usłyszenia” jaką obdarzyła papieża. Wystawa wzbogacona została poezją i prozą napisaną przez Jana Pawła II, którą w szczególny sposób przedstawiła Anna Kadecka-Nowicka - aktorka z Poznania. Uczestnicy wernisażu mogli również usłyszeć fragment jednej z homilii papieskich, w którym zawarte zostało piękne przesłaniem skierowane do polskiego narodu. Wystawę uświetniło także prezentacja utworów religijnych przez wokalistki Studia Piosenki „Muzol”, działającego przy Centrum Kultury w Śmiglu pod kierunkiem Krzysztofa Kubiaka. Wśród przepięknie wykonanych pieśni nie pominięto również ulubionej przez Jana Pawła II „Barki”.
Po obejrzeniu portretów, fotografii i szkiców ulokowanych w sali widowiskowej i kameralnej goście raczyli się kremówkami i kawą. W ten sposób organizatorzy chcieli nawiązać do wypowiedzi papieża z Wadowic oraz jednego z obrazów zatytułowanego „Kremówki”.
Podczas imprezy została także przeprowadzona zbiórka publiczna pieniędzy na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach działającego w Centrum Kultury sztabu nr 189.
Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, pragniemy zaprosić do obejrzenia wystawy w Centrum Kultury – taka możliwość będzie do 6 listopada bieżącego roku.

E. Kurasiński

fot. M.Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych