fb Wirtualny spacer
2011-07-15

XII Turniej Wsi i Osiedli

Z tygodniowym opóźnieniem ale za to przy pięknej słonecznej aurze 10 lipca w Bruszczewie odbył się XII Turniej Wsi i Osiedli. Pod kilkoma względami był to turniej wyjątkowy. Po raz pierwszy jedynymi spodziewanymi nagrodami były puchary za trzy pierwsze miejsca i dyplomy dla uczestników, w przeciwieństwie więc do lat poprzednich reprezentacje wsi walczyły nie o pieniądze, ale o dobre imię w imię dobrej zabawy. Drugim, nowym akcentem turnieju była obecność śmigielskiego Osiedla Nr III, które postanowiło sprawdzić swoje siły w turniejowych szrankach.  Po raz pierwszy dwie konkurencje zostały rozegrane przed turniejem. Kilkanaście dni wcześniej zawodnicy spotkali się na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu, by rozegrać konkurencje strzelania do celu z kbks i wiatrówki. W strzelaniu z KBKS najlepsza okazała się ekipa z Czacza, z wiatrówką natomiast najlepiej poradzili sobie zawodnicy Czaczyka.
Kolejnym nowum były konkurencje dodatkowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Były to konkurencje o tematyce ekologicznej.
Turniej rozpoczął się o godzinie 13.00 powitaniem przybyłych gości: Małgorzaty Adamczak – Senator RP, Posła Wiesława Szczepańskiego, Posła Wojciecha Ziemniaka, oraz władz samorządowych: Burmistrza Śmigla Wiktora Sneli, Zastępcy Burmistrza Wiesławy Poleszak-Kraczewskiej i Sekretarza Śmigla Macieja Wiśniewskiego.
Pierwsza konkurencja turnieju okazała się tylko z pozoru łatwa. Startowały w niej jednocześnie trzy dwu osobowe drużyny. Mężczyzna miał za zadanie ubić białka z dwóch jajek w jak najkrótszym czasie. Kobieta natomiast mając do dyspozycji 30 piłeczek od tenisa ziemnego musiała je wrzucić do wiadra a każda wrzucona piłeczka odejmowała jedną sekundę od czasu ubijania białek. W tym starciu bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy Starego Bojanowa, nie dość, że piana została ubita idealnie i nie wypadła z miski po jej odwróceniu to czas jej ubicia wynosił zaledwie 1,09,27 a w wiaderku znalazło się nie mało, bo 5 piłeczek.
Kolejna konkurencja została przygotowana z myślą o dzieciach. Drużyny trzy osobowe miały za zadanie pokonać slalom skacząc w workach w jedną stronę a biegnąc w kaloszach przeciwdeszczowych w drugą. Emocji było co nie miara a doping publiczności wyraźnie pomagał zawodnikom. Najlepiej przygotowani okazali się zawodnicy Osiedla nr III zwyciężając przed Bronikowem i Karśnicami.
Siła fizyczna, psychiczna i prawidłowa koordynacja ruchów przydały się w konkurencji, która mimo że prosta, przysporzyła niektórym zawodnikom niemałego problemu. Było to wbijanie gwoździa. Drużyny składające się z dwóch mężczyzn i kobiety miały do dyspozycji sporych rozmiarów gwóźdź wbity w sosnowy pieniek oraz młotek. Każdy z nich mógł uderzyć w gwóźdź tylko jeden raz. Siłą i umiejętnością opanowania towarzyszących tej konkurencji emocji wykazali się zawodnicy ze Śmigla. Drugie miejsce zdobył Czacz a trzecie Stare Bojanowo.
Kolejną konkurencją, w której wykazać się mogły dzieci i młodzież był strzał piłką nożną do małej bramki, przed którą stoi ławeczka gimnastyczna. Każdy z dwóch zawodników drużyny miał do oddania po trzy strzały. Najlepszymi piłkarzami okazali się zawodnicy z Karśnic, Bielaw i Osiedla Nr III oddając po 5 trafnych strzałów. Cztery razy piłka znalazła się bramce gdy strzały oddawały drużyny z Bronikowa, Wonieścia i Czacza, a trzy strzały zaliczono drużynom z Robaczyna, Nowej Wsi, Spławia i Żegrówka.
Dzięki pomocy pana Dariusza Skorupskiego – właściciela dmuchanego zamku na tegorocznym turnieju zostały rozegrane dwie bardzo ciekawe konkurencje.
Pierwszą z nich było dojenie sztucznej krowy. „Dojarzami” w poszczególnych wioskach zostali wybrani głównie mężczyźni, tylko Stare Bojanowo reprezentowała kobieta. Technika dojenia była dowolna a czas jego trwania nie mógł przekroczyć 30 sekund. Najlepszy okazał się zawodnik z Bruszczewa, który w tak krótkim czasie udoił aż 1.870 ml. Nietążkowo zajęło w tej konkurencji drugie miejsce a zawodnik śmigielskiego Osiedla nr III zaskoczył wszystkich zajmując miejsce trzecie i wyprzedzając tym samym nie jednego gospodarza.
Najwięcej emocji wzbudziła wśród wszystkich niewątpliwie ostatnia konkurencja Turnieju – „Rodeo – jazda na byku”. Wielu z zawodników starało się do niej skrupulatnie przygotować, ale nie pomogły specjalne spodnie, kowbojskie kapelusze czy pewność siebie – wszystkich pobiła młoda, szczupła zawodniczka z Bruszczewa osiągając rewelacyjny czas – 0,51,99, a wydawało się, że jeźdźca z Nietążkowa, który osiągnął czas 0,38,99 nikt nie jest w stanie pobić.
Miłym przerywnikiem turniejowych zmagań były konkurencje dodatkowe – prezentacja pojazdów ekologicznych oraz pokaz ekologicznej mody. Drużyny startujące w tych zmaganiach zadziwiły wszystkich pomysłowością, wyobraźnią oraz dbałością o szczegóły. Wśród pojazdów jury najbardziej spodobała się konstrukcja zbudowana w Bielawach a wysiłek włożony w jej budowę został nagrodzony pucharem ufundowanym przez Sanator RP Małgorzatę Adamczak. Drugie miejsce w tej konkurencji zajęła Nowa Wieś a trzecim podzieliły się drużyny z Nietążkowa i Olszewa. Niebywałe wrażenie na widzach zrobiły również stroje ekologiczne – był to prawdziwy pokaz ekologicznej mody. Najbardziej spodobały się kreacje z Bruszczewa, ale wcale nie gorsze były te z Osiedla nr III czy Bielaw. Jury miało tu naprawdę ogromny dylemat.
Na turnieju otrzymały również nagrody osoby biorące udział w ekologicznym konkursie fotograficznym „Miss obiektywu w królestwie śmieci”. Pierwszą nagrodę zdobył Maciej Fritz, drugą Euzebiusz Samol a trzecią Joanna Królikowska. Fotografie można było oglądać w wigwamie przez cały czas trwania turnieju.
Chwilą, na którą wszyscy czekali było ogłoszenie wyników XII Turnieju Wsi i Osiedli. W kwalifikacji generalnej pierwsze miejsce zdobyło Osiedle nr III ze Śmigla otrzymując puchar z rąk Burmistrza Śmigla oraz czek na 200 zł od Teodozji Ratajczak – wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie – fundatora nagrody. Drugie miejsce zdobyło Nietążkowo a trzecie Czacz. Kolejne drużyny otrzymały dyplomy ale trzeba zaznaczyć, że gratulacje i słowa uznania za przygotowanie, zaangażowanie i wspaniałą zabawę należą się wszystkim drużynom.
Turniej Wsi zakończył się zabawą taneczną przy muzyce zespołu „Wehikuł”, która zaczęła się co prawda deszczowo ale nic nie przeszkodziło mieszkańcom Bruszczewa w dobrej zabawie.
Organizatorzy dziękują jurorom turnieju, którymi w tym roku byli: Zygmunt Ratajczak – kierownik Ośrodka Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu, Robert Plewka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiglu oraz Tomasz Frąckowiak – nauczyciel wychowania fizycznego. Za bezinteresowną pomoc podziękowania składają także Przedsiębiorstwu „Śmigrol” i firmie transportowej Przemysława Jankowskiego. Szczególne podziękowania kierują do Rady Sołeckiej i mieszkańców Bruszczewa, którzy włożyli wiele wysiłku w przegotowanie i przeprowadzenie imprezy.

M.D.

 

foto M. Dymarkowska

fot. AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych