fb Wirtualny spacer
2010-06-23

Śmigiel pod rządami Braci Kurkowych

19 czerwca anno domini 2010 na stałe zapisał się w historii miasta Śmigla. Otóż w tym dniu Burmistrz Śmigla Wiktor Snela, na jeden dzień oddał miasto we władanie członkom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, najstarszej, sięgającej swymi korzeniami czasów średniowiecza organizacji społecznej w Śmiglu. Symboliczne przekazanie klucza do bram miasta I Starszemu Tadeuszowi Dekiertowi odbyło się na wzgórzu wiatrakowym i rozpoczęło imprezę kończącą projekt  pt. „VI wieków pracy i tradycji – Bracki Jarmark Historyczny”.
Realizacja projektu rozpoczęła się w lutym 2010 r. i była wspólną inicjatywą Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Urzędu Miejskiego w Śmiglu oraz szkół z terenu naszej gminy. Od marca współrealizujące projekt nauczycielki przygotowywały z dziećmi scenariusze przedstawień nawiązujących do ważnych w historii miasta wydarzeń. Teksty scenariuszy zostały zebrane i wydane w jednej pozycji, która trafi do śmigielskich szkół i bibliotek. I tak w sobotnie popołudnie pod wiatrakami mogliśmy obejrzeć  „Przybycie do Śmigla kupca ze Śląska” – przedstawienie przygotowane przez uczniów Zespół Szkół w Starej Przysiece Pierwszej pod opieką Pań Marii Ratajczak i Donaty Kowalczyk, „Przygody Krzysztofa Arciszewskiego” - etiudę przygotowaną wspólnie przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Śmiglu pod kierownictwem Pań Agnieszki Szmytowicz i Moniki Włoch. Pani Aneta Stachowiak wraz z uczniami Zespół Szkół w Starym Bojanowie pokazała publiczności „Sąd nad księgami ariańskimi” a uczniowie z Bronikowa przy pomocy Pani Magdaleny Bartkowiak przybliżyli  „Losy Barbary z Chłapowskich Dąbrowskiej ”. Pani Alicja Bartkowiak wraz z młodzieżą  z Czacza podjęła się odtworzenia „Strajku dzieci szkolnych” . Jako ostatni na scenie zaprezentowali się członkowie kabaretu działającego przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie w przedstawieniu prezentującym gwarę poznańską pt. „Takie sobie brynczynie”.  Opiekunami tej grupy młodych artystów są Panie Teodozja Ratajczak i Jolanta Sobecka.
Ponadto dzięki pomocy nauczycieli i dyrekcji szkół oraz uprzejmości rodziców udało się zorganizować dwie okolicznościowe wystawy w wiatrakach. W I wiatraku pokazano zabytkowy sprzęt gospodarstwa domowego oraz dawne wyposażenie warsztatu stolarskiego. Wszystkie pokazane narzędzia oraz dokumenty cechu stolarzy są własnością Eugeniusza Hamrola – członka Śmigielskiego Bractwa Kurkowego. W II wiatraku obejrzeć można było archiwalne pamiątki, dokumenty, widokówki i zdjęcia. Część zebranych eksponatów została zeskanowana oraz osadzona w antyramach. Najciekawsze zdaniem realizatorów projektu pamiątki zostały wydane w formie okolicznościowych widokówek. Przy wiatrakach zobaczyć można było wystawę fotografii wykonanych przez uczniów śmigielskiej szkoły oraz wystawę ze stanowiska archeologicznego w pobliskim Bruszczewie zamieszczonych na posterach.
 
Po raz pierwszy od czasów średniowiecza na śmigielskie wiatraczne wzgórze przybyli   rycerze,  a ściślej mówiąc członkowie bractwa rycerskiego Santa Terra z Lipna. Młodzi wojownicy nie tylko pokazali techniki średniowiecznych walk rycerskich  ale również przybliżyli zgromadzonym historię rycerstwa jerozolimskiego oraz przez prawie dwie godziny bawili publiczność.
 
Zgodnie z bracką tradycją podczas festynu zorganizowano okolicznościowe strzelania. Strzelanie poranne było strzelaniem wewnętrznym braci do tarczy ufundowanej przez Burmistrza Śmigla. Zwycięzcą okazał się I Starszy Tadeusz Dekiert. Dla mieszkańców bracia zorganizowali otwarte strzelanie z historycznej broni czarnoprochowej. W kategorii kobiet zwyciężyła Małgorzata Adamczak – Senator RP. Kolejne miejsca zajęły Panie Daniela Stachowiak i Violetta Wojciechowska–Hamrol. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się kolejno panowie: Rafał Kaczmarek, Mateusz Skrzypczak i Stefan Stachowiak. Zwycięzcy zostali nagrodzeni okolicznościowymi statuetkami oraz albumami pt. „Światłem malowane”. „U braci” można było tego dnia zobaczyć gromadzone przez wieki pamiątki stowarzyszenia tj. spis królów kurkowych z XIX i XX w. czy siedemnastowieczny statut bractwa.
 
Festyn był doskonałą okazją do zaprezentowania wyrobów miejscowych producentów                    i rzemieślników. Na stoiskach pod wiatrakami swoje wyroby prezentowali: Adam Dorynek – stolarstwo artystyczne, Piekarnia Tovago, Przetwórnia Owocowo-Warzywna Gill ze Starego Bojanowa, kowalstwo artystyczne Maciej Strzelczyk, Stanisław Spławski – rymarz                        z Morownicy, Koło Pszczelarzy ze Śmigla, producenci pomidorów firma GMB ze Śmigla, Alicja Przybyłek oraz Magdalena Wojtkowiak, które prezentują ręcznie wyrabianą biżuterię, Anna Hryniewicz-Szulc rękodzieła wykonane przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Kościana. Aby podkreślić rolę rzemieślników w rozwoju miasta droga na wzgórze została udekorowana emblematami prezentującymi sztandary dawnych cechów rzemieślniczych.
 
Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Shalom w kaplicy poewangelickiej.
 
Częścią projektu było również wykonanie tablic wolnostojących i wiszących zawierających informacje na temat ewangelików i arian mieszkających w Śmiglu oraz budynków pełniących w przeszłości ważne funkcje dla miasta. Przygotowania treści na tablice podjął się Pan Krzysztof Chudak, opiekun młodzieży z koła historycznego w Śmiglu. Tablice te zostaną niebawem zamontowane na wyznaczonych miejscach.
Projekt pt. „VI wieków pracy i tradycji – Bracki Festyn Historyczny”  został zrealizowany przy finansowym wsparciu Fundacji Wspomagania Wsi, której zarząd przyznał Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu dotację w kwocie 8.000,00 zł.

Monika Kałek

Fptoreportaż:

 

fot. M. Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych