fb Wirtualny spacer
2010-04-21

Blubry i obrządki

Rozpoczynające drugi rok swojej działalności, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie, zrealizowało pierwszy projekt, na który pozyskało dotację. Grant w wysokości 5 tysięcy złotych organizacja otrzymała z Fundacji „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej”.
Projekt zatytułowany „Nasze blubry i obrządki – ocalić od zapomnienia” miał na celu zachęcenie młodzieży oraz lokalnej społeczności do bliższego poznania gwary wielkopolskiej. Zakładał przygotowanie, z udziałem młodzieży, przedstawienia w języku gwarowym, a także wydanie gwarowego mini słownika śmigielsko-polskiego oraz polsko-śmigielskiego. Realizacja przedsięwzięcia trwała sześć miesięcy: od października ubiegłego roku do marca tego roku. Koordynatorem projektu była emerytowana nauczycielka nietążkowskiej szkoły - Teodozja Ratajczak – wiceprezes Stowarzyszenia.

W kabaretowych warsztatach wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół w Nietążkowie, jej absolwent, a także uczennica śmigielskiego Gimnazjum. Scenariusze przygotowały wspólnie Teodozja Ratajczak oraz Jolanta Sobecka – emerytowana dyrektorka Zespołu szkół w Śmiglu, która prowadziła również zajęcia z kabaretową grupą.

fot. M. Dymarkowska

Oprawą muzyczną do przedstawienia zajął się Grzegorz Głowacki, którego zadaniem był również dobór gwarowych tekstów piosenek.

Premierowy występ przed publicznością  odbył się 24 marca na Wielkopolskim Forum Rolniczym w Nietążkowie. Kabaret zaprezentował się także przed społecznością Zespołu Szkół w Nietążkowie oraz przed Śmigielanami na deskach sceny Centrum Kultury w Śmiglu.

Gwarowy mini słownik, także opracowany przez obie panie, ukazał się w nakładzie 400 egzemplarzy. Publikacja trafiła do rąk młodzieży oraz widzów, którzy mieli okazję obejrzeć kabaret.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych