fb Wirtualny spacer
2009-03-31

Na konferencji o kanalizacji

Po raz pierwszy podczas obecnej kadencji władz samorządowych, burmistrz Wiktor Snela zwołał konferencję prasową. Do śmigielskiego magistratu przybyli dziennikarze z regionalnych gazet: Panoramy Leszczyńskiej, Dziennika ABC, Gazety Kościańskiej, lokalnej „Witryny Śmigielskiej”, dwutygodnika wielkopolskiego „Powiaty-Gminy”, a także redaktorzy z Radia „Elka” oraz Radia „Merkury”.

Powodem zaproszenia mediów do Urzędu była informacja o podjęciu przez gminę największego w historii śmigielskiego samorządu przedsięwzięcia inwestycyjnego z udziałem unijnej dotacji. Budowa sieci kanalizacyjnej, bo o niej mowa pochłonie ponad 70 mln. złotych i potrwa 4 lata. Na pytania dziennikarzy, dotyczące właśnie tego tematu odpowiadali burmistrz Wiktor Snela, Agnieszka Purczyńska – kierownik Jednostki Realizującej Projekt oraz Jan Józefczak – Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla.

Wśród zagadnień, które interesowały przedstawicieli mediów były zarówno te związane z techniczną stroną realizacji inwestycji, jak i te związane z finansami.

Poniżej publikujemy szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowego zagadnienia, które przedstawiają etapy przygotowań do realizacji inwestycji, po otrzymanie potwierdzenia z Ministerstwa Środowiska o przyznaniu ponad 43 milionowej dotacji na realizację zadania.

W 2003 roku Gmina Śmigiel przystąpiła do Stowarzyszenia Gmin Nadobrzańskich z siedzibą w Borku Wlkp. którego celem jest m.in. zagospodarowanie ścieków w zlewni rzeki Obry. Stowarzyszenie wystąpiło o sfinansowanie opracowania Studium Wykonalności ze środków Kraju Związkowego Bawaria, a niemiecka firma Steinbacher Consult z polskim partnerem Esko Zielona Góra przystąpili do opracowania Studium i oceny oddziaływania na środowisko planowanego programu inwestycyjnego. W wyniku ich działań został określony wstępny zakres budowy sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Śmigiel i pozostałych gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia. Pod koniec 2005 r. już na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Konsorcjum dwóch firm: Arcadis Ekokonrem Sp. z o.o. z Wrocławia i Przedsiębiorstwo Projektowo – Doradcze Wrotech Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, przystąpiło do przygotowania wniosku do Funduszu Spójności dla projektu „Kompleksowe zagospodarowanie ścieków w zlewni rzeki Obry”. W kwietniu 2006 r. ze względu na nowe kierunki postępowań w zakresie kwalifikowania Projektów, w których nie przewiduje się realizacji projektów grupowych, następuje podział całego programu inwestycyjnego „Kompleksowe zagospodarowanie ścieków w zlewni rzeki Obry” na projekty o aglomeracji powyżej 15 tys. RLM i projekty o aglomeracji 2-15 tys. RLM. Rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego nr 128/06 z dnia 8 czerwca 2006 r. zostaje wyznaczony obszar aglomeracji Śmigiel o równoważnej liczbie mieszkańców 18.100. W związku z powyższym Projekt „Kompleksowe zagospodarowanie ścieków w zlewni rzeki Obry – Gmina Śmigiel” zostaje skierowany do samodzielnego finansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z instytucją pośredniczącą, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na tym etapie prac zasadniczym problemem z opracowaniem wymaganych dokumentów był brak jednoznacznych sformułowań „Metodyki wyznaczania w ramach aglomeracji zakresu sieci kanalizacyjnej, która może być objęta finansowaniem z Funduszu Spójności”. Opóźniało to znacznie bieg prac. W tym czasie nie jasna była również sytuacja podmiotu wodociągowo – kanalizacyjnego, który miałby przyjąć rolę operatora wytworzonego majątku. W celu uzyskania gotowości operacyjnej i instytucjonalnej od 1 lipca 2007 r. został wyodrębniony Zakład Wodociągowo – Kanalizacyjny w Śmiglu zajmujący się gospodarką wodno-ściekową w gminie. Do tej pory zadania te prowadził Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu. Ostatecznie, aby uzyskać jak najlepsze warunki do użytkowania wytworzonego majątku, w wyniku realizacji Projektu Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny został przekształcony w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Niestety pod koniec 2007 r. współpracę, z wybranym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Konsorcjum firm z Wrocławia, nad stworzeniem studium i wniosku o dofinansowanie zakończono, nie uzyskawszy wymaganych dokumentów. Czas nieubłagalnie biegł i gmina musiała podjąć szybko decyzję o konieczności stworzenia nowego studium wykonalności i wniosku o samodzielne dofinansowanie. Stowarzyszenie Gmin Nadobrzańskich zadeklarowało pomoc, w granicach swoich możliwości, przy opracowywaniu potrzebnych dokumentów. Tak więc w styczniu 2008 r. przystąpiono do prac tworzenia nowego studium wykonalności, którego końcowym efektem było złożenie wniosku o dofinansowanie.
Wniosek został złożony 26 maja 2008 r. w trybie konkursowym o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektu w ramach Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1. – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracja powyżej 15 tys. RLM w Instytucji Wdrażającej, czyli Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Wniosek przeszedł ocenę formalną, uzyskał pozytywną ocenę i został skierowany do oceny merytorycznej I stopnia w dniu 17 lipca 2008 r. 13 sierpnia 2008 r. otrzymaliśmy informację, iż w wyniku przeprowadzonej oceny w oparciu o kryteria merytoryczne pierwszego stopnia projekt pn. „Kompleksowe zagospodarowanie ścieków w zlewni rzeki Obry – Gmina Śmigiel” uzyskał pozytywną ocenę uzyskując 39 punktów i przekraczając tym samym próg wymaganych, możliwych do zdobycia 60%. 18 marca 2009 r. Burmistrz Śmigla Wiktor Snela otrzymał od Pani Aleksandry Malarz – Dyrektor Departamentu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ministerstwo Środowiska informację, iż wniosek przeszedł pozytywną ocenę merytoryczną II stopnia. Potwierdzenie przyznania dotacji, Burmistrz Śmigla odebrał 24 marca w Pułtusku z rąk Wiceministra Środowiska – Bernarda Błaszyka.
Projekt jest realizowany od 2007 r. Roboty budowlane zaplanowane są na lata 2009 – 2012. Pierwsza umowa na wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej w Przysiece Polskiej i Bruszczewie została podpisana 17 marca 2009 r.
Łącznie w ramach przedmiotowego projektu zostanie wykonane (zgodnie z dokumentacja projektową):

1. Budowa nowej sieci

- kanalizacja grawitacyjna – 47 km,
-  rurociągi tłoczne – 15 km,
-  przepompownie – 24 szt.
2. Przebudowa istniejącej sieci (Śmigiel, Koszanowo)
-  kanalizacja grawitacyjna – 5 km.
Budowa systemu kanalizacyjnego obejmuje miejscowości: Śmigiel, Koszanowo, Nietążkowo, Nowa Wieś, Czacz, Nadolnik, Stare Bojanowo, Bruszczewo, Przysieka Polska, Robaczyn, Stara Przysieka Druga.
W wyniku przeprowadzonej inwestycji z wybudowanej sieci skorzysta ok. 10 tysięcy mieszkańców, czyli 66% aglomeracji. Ponad 6 tysięcy stanowić będą zupełnie nowi użytkownicy sieci.
Przewidziany we wniosku koszt realizacji przedsięwzięcia oszacowano na ok. 71 mln zł, z czego wartość dofinansowania stanowić będzie blisko 43 mln zł.
Obecnie podłączonych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej jest zaledwie 3 850 osób, czyli nieco ponad 25% aglomeracji. Miejscowości posiadające częściowo sieć kanalizacyjną to: Śmigiel, Koszanowo, Nietążkowo. Tak więc konieczność budowy systemu kanalizacyjnego w Gminie Śmigiel jest bezdyskusyjna, nie tylko ze względu na wypełnienie dyrektyw unijnych, ale ze względu na ochronę środowiska, poprzez ochronę wód powierzchniowych i podziemnych.
A.P.
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych