fb Wirtualny spacer
2006-08-31

Wielkopolska Izba Rolnicza w Śmiglu

Gmina Śmigiel gościła 25 sierpnia komisję Koordynacyjną Wielkopolskiej Izby Rolniczej i delegatów walnego zgromadzenia WIR. Krzysztof Nosal, prezes WIR, został w czerwcu zaproszony przez burmistrza Józefa Cieślę, będąc w Śmiglu na III Włościańskich Zawodach w Powożeniu, i postanowił skorzystać ze śmigielskiej propozycji.

Część plenarna posiedzenia odbyła się w sali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Po zapoznaniu się z obiektem i przywitaniu gości, przystąpiono do obrad. Krzysztof Nosal, prezes Wielkopolskiej Izby poinformował o działaniach, podjętych w związku z tegorocznymi klęskami żywiołowymi suszy i powodzi, które poważnie zagroziły dobytkowi wielkopolskich rolników. Obok kredytów preferencyjnych na odnowienie produkcji, przewidziano tym względzie 25-złotową dopłatę do każdego kwintala materiału siewnego. Rozważa się ponadto możliwość dopłacania do obowiązkowego ubezpieczenia mienia i upraw. Najważniejsze jednak, a dobitnie potwierdziła to dyskusja, jest zapobieganie żywiołowym klęskom. Dla Wielkopolski najgroźniejsze są obecnie susze, a region stepowieje. Stąd obradujący zgodzili się, że szczególnego znaczenia nabiera dziś kwestia budowy zbiorników retencyjnych, melioracji i sprawnego funkcjonowania urządzeń nawadniających. Tego rodzaju działania, zdaniem uczestników spotkania, mają absolutny priorytet.

Wśród innych poruszonych wątków, sporo miejsca zajęła kwestia paliwa rolniczego, a także potrzeba tworzenia lokalnych grup działania. Dopiero tego rodzaju organizacje mogą umożliwić efektywne wykorzystanie środków europejskich dla rozwoju agroturystyki i poprawy bazy turystycznej na wsi. W tym celu, właśnie m.in. w Śmiglu podjęto intensywne przygotowania do przystąpienia do programu Lider Plus, wspólnie z Wolsztynem, Przemętem i Lipnem.

Z dużą uwagą zebrani wysłuchali informacji Piotra Skrzypniaka, dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Agencji Rynku Rolnego, który mówił o przypadkach przekroczenia kwot mlecznych i nałożonych w związku z tym karach na hodowców. Z kolei Wojciech Kraśnik, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentował projekt programu rozwoju obszarów wiejskich, ściśle związany z programem Lider Plus.

Uczestnicy spotkania zwiedzili następnie Gospodarstwo Rolne Wonieść, spółkę w której decydującymi udziałami dysponuje Stanisław Grygier, znany przedsiębiorca rolny. Tomasz Czwojda, prezes spółki, udzielał fachowych informacji. Gospodarstwo należy do największych firm branży rolnej w gminie Śmigiel, prowadzi działalność na obszarze 1400 ha, zajmując się przede wszystkim hodowlą bydła mlecznego, w tym 1500 krów i 2000 młodzieży. Zajmuje wysoką, trzecią w Wielkopolsce pozycję w wydajności mleka. Dumą gospodarstwa jest najnowocześniejsza w Europie karuzelowa udojnia, funkcjonująca na fermie w Jezierzycach i umożliwiająca jednoczesny udój 40 krów.

Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej zapoznali się ponadto z osiągnięciami archeologów pracujących w wykopaliskach w Bruszczewie, gdzie odkryto osadę z wczesnej epoki brązu sprzed 4000 lat, czyli starszą o około tysiąc lat od Biskupina. W wigwamie w Bruszczewie interesujący wykład na temat prowadzonych prac wygłosił prof. dr hab. Janusz Czebreszuk z UAM, kierujący projektem badawczym. Na zakończenie, uczestnicy wzięli udział w przejeździe zabytkową kolejką ciągniętą przez parowóz do Starego Bojanowa. Towarzyszyła im śmigielska kapela „Wiarusy” i pozostawiła niezapomniane wrażenia.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych