fb Wirtualny spacer
2006-07-10

Będą dwie nowe książki o Śmiglu

Śmigiel stara się nadgonić wieloletnie zaniedbania w publikowaniu wiedzy o swych dziejach. Dwie nowe pozycje książkowe przygotowuje śmigielskie Biuro Promocji. Obydwie mają zadanie przybliżenia czytelnikom historii miasta oraz jego najbliższego otoczenia. Opracowania pokażą się na czytelniczym rynku w najbliższych dniach.

Pierwsza książka jest już w drukarni. Jest to „Kompendium Regionalne Ziemi Śmigielskiej”, ukazujące się w ramach zainicjowanych w ubiegłym roku Śmigielskich Zeszytów Historycznych. Opracowanie powstało pod redakcją Jerzego Zielonki, dziennikarza i świetnego znawcy problematyki regionalnej. Autorami poszczególnych tekstów zamieszczonych na stronicach książki jest kilku autorów (w kolejności alfabetycznej): dr Piotr Bauer, Tadeusz Jąder, Marian Koszewski, Rafał Kościański, Teresa Masłowska, Elżbieta Olender, Jan Piasecki, Leszek Sowiński, Hubert Zbierski i Jerzy Zielonka. Autorzy liczą, że zamieszczone artykuły, odnoszące się do programowych treści nauczania historii, geografii i języka polskiego, staną się szczególnie pomocne w szkołach, wspomagając wychowanie patriotyczne i obywatelskie podopiecznych.

Na zdjęciu: zespół redakcyjny Śmigielskich Zeszytów Historycznych z burmistrzem Józefem Cieślą i grupą nauczycieli konsultujących projekt (fot. z 6 marca br.)

Fot. Bogdan Ludowicz

W słowie wstępnym do tej publikacji burmistrz Józef Cieśla, m.in. napisał: „Cieszę się z tego, że w czasie dobiegającej końca kadencji, udało się wiele przedsięwzięć – nie tylko wydawniczych, które wykorzystując walory przeszłości naszego miasta i gminy, dobrze służą promowaniu dnia dzisiejszego i przyszłości (...) Jestem przekonany, że te ważne zadania regionalne będą kontynuowane. Śmigiel jest tego wart, Śmigielanom, tak przywiązanym do tradycji, to się po prostu należy”.

Druga pozycja książkowa jest samodzielnym dziełem Huberta Zbierskiego, wytrawnego regionalisty śmigielskiego i nosi tytuł: „O śmigielskich wiatrakach, cechach i organizacjach rzemieślniczych”. Autor zaprezentował ważkie, pieczołowicie zebrane informacje o tym, jak powstawała potęga śmigielskiego rzemiosła i podwaliny rozkwitu miasta.

Wśród przedstawicieli śmigielskiego rzemiosła najbardziej znani byli młynarze, czy jak wówczas mówiono: „wiatracznicy” i im autor poświęcił najwięcej uwagi. Z wiatraków słynął Śmigiel, i – prawdopodobnie – od śmigów, wiatracznych skrzydeł, przyjął swą nazwę. Ale obok specjalistów od wytwarzania mąki i chleba, w mieście pracowali również mistrzowie wielu innych branż, wymownie świadcząc o ogromnej różnorodności i bogactwie życia cechowego. Reprezentowali głównie patriotyczny, polski żywioł, chociaż liczna była też grupa przedstawicieli innych kultur, w tym zwłaszcza ewangelików, najczęściej niemieckiego pochodzenia. To jeszcze jeden przykład potwierdzający współdziałanie w Śmiglu różnych narodowości i wyznań.

Obydwie książki będą bogato ilustrowane. II Śmigielski Zeszyt Historyczny będzie dostępny w sprzedaży jeszcze w sierpniu, książka H. Zbierskiego prawdopodobnie opuści oficynę drukarską we wrześniu.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych