fb Wirtualny spacer
2004-05-06

Święto Pracy po europejsku

Obchody pierwszomajowe w Śmiglu, obok związku z pierwszym dniem w Unii Europejskiej, przybrały także wymiar wielkopolski, a patronat nad nimi objęła Wielkopolska Rada Unii Pracy. Na jednym z wiatraków, pojawiła się charakterystyczna plansza: “Europa – Unia – Praca”, a obok zawieszonych na maszcie flag: narodowej, herbowej Śmigla i Unii Europejskiej, pojawiły się flagi Unii Pracy.

Święto przybrało charakter festynu, na którym każdy mógł znaleźć coś miłego dla siebie. Dzieci używały do woli i wytrzymałości portfeli rodziców na karuzelach, samochodzikach i innych urządzeniach przybyłego do miasta wesołego miasteczka. Wielu nastolatków bardziej interesowało się jednak nowoczesnym sprzętem wojskowym (z wyrzutnią rakietową włącznie!), a także strażackim, przywiezionym i prezentowanym przez żołnierzy jednostki wojskowej z Leszna oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej z Kościana i ochotników ze Śmigla. Wielkim powodzeniem cieszyła się znakomita grochówka, przygotowanej przez Jana Lisiaka ze Spławia, pieczone kiełbaski i piwo, a także inne napoje i słodycze. Czas umilały dobrze przygotowane i naprawdę sympatyczne występy uczniów zespołów szkół w Bronikowie, Czaczu, Przysiece Starej, Starym Bojanowie i Śmiglu. Świetny - jak zwykle - był kabaret „Dziura” z Bukówca Górnego, występujący pod wodzą niezawodnej Zofii Dragan. Dla chętnych przygotowano gry sprawnościowe, dla sportowców turniej piłki nożnej o puchar burmistrza Józefa Cieśli i bieg przełajowy, w którym głównym trofeum był puchar Waldemara Witkowskiego, przewodniczącego Wielkopolskiej Rady Unii Pracy. Strzelcy Śmigielskiego Bractwa Kurkowego również zorganizowali okolicznościowe zawody, a turyści pod wodzą Leszka Balcera, prezesa „Śmigielskich Wiatraków”, tradycyjnie urządzili rowerowy rajd do Bronikowa.

Oficjalną część programu otworzył burmistrz, a po jego krótkim powitaniu nastąpił wzlot gołębi pocztowych, symboliczny znak pokoju. Festyn połączono z kiermaszem książki, a w bliskiej odległości uczestników pikniku portretował akwarelami holenderski artysta, Jules de Corte. Nie zawiedli znakomici goście. Pod wiatraki m.in. przybyli: senator Andrzej Spychalski z Kalisza i dr Ryszard Hayn, poseł z Leszna, Wiesław Szczepański, wiceminister infrastruktury - honorowy obywatel Śmigla, Janusz Muzyczek, wielkopolski inspektor transportu drogowego, radni sejmiku: Józef Fiksa (UP) z Poznania i Wojciech Ziemniak (PO) z Racotu. Dotarł również Waldemar Witkowski, przewodniczący Wielkopolskiej Rady Unii Pracy i poznański wicewojewoda. Gościem specjalnym śmigielskiego festynu była gorąco witana przez publiczność prof. Wiesława Ziółkowska, kandydatka Unii Pracy do Parlamentu Europejskiego.

- Jestem przekonana, że mieszkańcy Śmigla będą się mieli czym pochwalić w Europie. Wasze, pokazane dziś umiejętności organizacyjne, świadczą o was najlepiej. Macie świetne atuty dla rozwoju działalności turystycznej, chociażby ponadstuletnią wąskotorową kolejkę, czy też Bruszczewo, w którym osada istniała nawet tysiąc lat przed Biskupinem. Jestem ekonomistką. Jeżeli zostanę wybrana do Parlamentu Europejskiego, zrobię wszystko, by za wykazywaną przez śmigielskie społeczeństwo przedsiębiorczością, pojawiły się również fundusze, które tu, w Wielkopolsce, potrafimy najlepiej wykorzystać – powiedziała w swym krótkim wystąpieniu Wiesława Ziółkowska.

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych