fb Wirtualny spacer
2003-09-29

XI sesja Rady Miejskiej Śmigla

Sprawny przebieg miała XI sesja Rady Miejskiej Śmigla. Posiedzenie odbyło się 25 września. Radni podjęli kilka istotnych i brzemiennych w konsekwencje decyzji. Do nich należało jednomyślne przekazanie na rzecz budowy kanalizacji w Śmiglu i przyległych miejscowościach, kwoty umorzonej II raty pożyczki zaciągniętej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskane w ten sposób pieniądze – 11.670 zł – pozwolą na systematyczne zwiększanie zakresu działania kolektorów kanalizacyjnych.
Kwestia ta ma bezpośredni związek z informacją złożoną przez Henryka Skrzypczaka, kierownika Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej na temat pracy oczyszczalni. Wynikało z niej, że potencjalne moce przerobowe oczyszczalni są dalece niewykorzystane i firma z tego tytułu nie tylko nie uzyskuje spodziewanych przychodów, ale generuje istotne straty. Radni, m.in. Stanisław Pawlak, wiceprzewodniczący rady zadawali szereg pytań zmierzających do usprawnienia prac oczyszczalni i ekonomicznego wykorzystania wody technologicznej.


Gładko przeszły uchwały dotyczące przekazania sieci oświetlenia ulicznego wykonanego w gminie w br. (przy ul. Wielichowskiej w Czaczu i ul. Polnej w Starym Bojanowie) na rzecz Energetyki Poznańskiej oraz uchwały o przystąpieniu gminy do Związku Gmin Nadobrzańskich. Śmigiel stał się w ten sposób 29 gminą tego stowarzyszenia.
Rada negatywnie zaopiniowała rządowy projekt nowej ustawy o dochodach jednostek i samorządu terytorialnego. W przekonaniu radnych, proponowana ustawa likwidując określone subwencje i dotacje, nie zrekompensuje samorządom szans na uzyskanie w to miejsce dochodów, a przez to uniemożliwi im realizację podstawowych zadań. Radny Jan Pietrzak zaproponował podobną procedurę w stosunku do ustawy nakładającej wysokie odszkodowania za wycięcie drzew. Według przekonania radnego, kary te są niewspółmiernie wysokie i niekiedy uniemożliwiają firmom normalne funkcjonowanie. Powołał się na przykład drzewa w Karśnicach, które przeszkadza w odbiorze elektryczności. Zakład Energetyczny mógłby je wyciąć, ale zobowiązany byłby zapłacić 18 tys. zł odszkodowania. Jan Józefczak, przewodniczący rady, przekazał inicjatywę uchwałodawczą do rozpatrzenia przez odpowiednie komisje rady.
Rada – opiniując na wniosek burmistrza stanowisko gminy w decydującej rundzie rozmów – zgodziła się na przekazanie parafii ewangelicko-augsburskiej dwóch działek w Morownicy, w zamian za pozostawienie gminie budynku przedszkola w Starym Bojanowie. W najbliższym czasie w ramach prac Komisji Regulacyjnej, w której burmistrz Józef Cieśla reprezentuje gminę, ma nastąpić ostateczne rozstrzygnięcie spornych kwestii dotyczących mienia poewangelickiego w gminie Śmigiel.

Uwaga: Uchwały zamieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych